Tiszatájonline | 2022. november 15.

Vágjunk bele!

BESZÉLGETÉS NAGY BARBARA FESTŐMŰVÉSSZEL

TAKÁTS FÁBIÁN INTERJÚJA
Nagy Barbara Szentendrén született, tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán végezte, ahol doktori képzésben is részt vett. Több egyesületnek, köztük a Vajda Lajos Stúdiónak is a tagja. Rendszeres kiállító, számos önálló (Erdész Galéria, Szentendre 2021, Három Hét Galéria, Budapest 2020, Art Capital, Szentendre, Vajda Lajos Múzeum, A takaró) és csoportos (A dolgok konstellációi Vasarely Múzeum, Budapest, 2021, Vajda 111, Vajda Lajos Stúdió Pincegaléria, Szentendre 2019, Régi és az Új Művésztelep, ÚjMűhely Galéria, Szentendre 2019) kiállítás jelzi aktivitását.

Most legújabb, Metszett tér című kiállításáról kérdezem az Esterházy-díjra jelölt alkotót, aki emellett pályaválasztása miértjéről, jövőbeni tervekről is mesél nekem. 

– Honnan jött az ötlet, hogy képzőművészettel foglalkozzál? Születési helyed, Szentendre is közrejátszott a pályaválasztásban? 

Szentendrén születtem, itt jártam gimnáziumba. Ekkortól érdeklődtem erősebben a művészet iránt, rajz fakultációra jártam, és művészeknek mutattam meg a rajzaimat. Még a Képzőművészeti Egyetem előtt felvett tagjának a Vajda Lajos Stúdió.

A Magyar Képzőművészeti Egyetemen Maurer Dóra osztályában végeztél, aki bizonyára inspirált. Kik hatottak még rád?

Nyilván Maurer Dóra személye meghatározó volt számomra, és ma is sokat beszélünk, figyelemmel kísérjük egymás munkáit. A Nyílt Struktúrák Művészeti Egyesületnek is ezért lettem tagja. Számos kiállítást csinálunk az óbudai Vasarely Múzeumban az OSAS tagokkal közösen. Sok hatás ért még kortárs és klasszikus művészek munkái révén: Vajda Lajos és Barcsay, Ad Reinhardt,  Beuys és Kiefer, Erdély Miklós és Megyik János, és még sok más művész, író, filozófus. 

A szentendrei Új Művésztelepen dolgozol a mai napig. Hogyan kezdődött mindez?

– Pályáztam rá. Először a Régi Művésztelepen dolgoztam 5 évig. Két éve itt az Új Művésztelepen lakom a családommal, Deim Pál műteremlakását „örököltem” meg, ami nagyon inspiratív számomra.

Több stúdiónak, köztük a neves Vajda Lajosnak is tagja vagy. Mit jelent ez számodra?

A Vajda Lajos Stúdió tagjának lenni nagyon inspiratív, és nagy dolog volt 20 évesen bekerülni. Sok kiállítást csinálunk együtt a tagokkal, és létezik az a „vajdás” befogadói attitűd, hogy elfogadjuk egymás munkáit akkor is, ha messze áll attól, amit éppen mi képviselünk.

Habár festőművészként végeztél, műveidnek fontos alkotóeleme a fa. Hogyan találtál erre az anyagra?

2002-től csinálom ezeket a metszett fatáblákat. Az Inda Galéria-beli kiállításon az utóbbi két év munkái szerepelnek, kitágítva szénrajzokkal. Szerepel egy új tusfestmény-sorozat is (Hommage an Ad Reinhardt), és pár régebbi csiszolópapíros munkám.

Honlapodon alkotói hitvallásodról olvashatjuk, hogy „Ezek a metszett fatáblák a fénynek mind filozófiai, mind konkrét fizikai szerepével és változásaival foglalkoznak. A metszés mélysége, iránya és a felület monokróm feketére befestett színe által a fény „vándorlását” követhetjük nyomon. A fekete szín-amely másutt elnyeli a fényt-a metszett fatáblákon a metszés struktúrájából adódóan megjeleníti azt”. A fény megragadása régi vágya a festészetnek, amelyet többnyire a színek alkalmazásával érnek el. Te nem használsz színeket. Miért nem?

Ezek a fatáblák a fény létrehozásáról szólnak. A fekete szín ugye elnyeli a fényt, de a metszett tábla struktúrája által mégis létrejöhetnek fényállapotok rajtuk. Ezért a nézőnek is aktivizálni kell magát, sétálgatni előttük, és így kinyílhatnak számára.

– Mostani, Metszett formák című tárlatodon is metszett és festett fatábláidat állítottad ki. Pontosan milyen munkákat láthatunk tőled? 

A három teremből kettőben fatáblák szerepelnek, illetve van egy csiszolópapíros falrajz, ami átvezet a középső terembe. Itt rajzok és a már említett tusfestmények vannak, majd a harmadik teremben ismét visszatérnek a fatáblák.

A Metszett tér már csak november 18-ig látogatható. Mik a jövőbeni terveid?

Most egyelőre újabb műveken dolgozom, és ha összeáll egy újabb kiállításra való anyag, akkor majd megkeresem a lehetőséget a bemutatásukra. Csoportos tárlatokat tervezünk mind a Vasarely Múzeumban, mind Szentendrén, a Vajda Stúdió Pincegalériájában.

Takáts Fábián



Fotók: Az alkotó jóvoltából (www.nagybarbara.com)