Tiszatájonline | 2012. május 18.

A 411-es szobából a koraszülöttek támogatásáig

Május 4-én a Ne állj le koncertsorozat élete második állomásához érkezett. A Jate klubban a (R)evolution és a Cataflame, szegedi zenekarok után az Irie Maffia zenéjére bulizhattak a fiatalok, a koncertek után a Smokey Monday DJ-i, Suhov és Wowbagger gondoskodtak a hangulatról […]

A NE ÁLLJ LE JÓTÉKONYSÁGI KONCERT

Május 4-én a Ne állj le koncertsorozat élete második állomásához érkezett. A Jate klubban a (R)evolution és a Cataflame, szegedi zenekarok után az Irie Maffia zenéjére bulizhattak a fiatalok, a koncertek után a Smokey Monday DJ-i, Suhov és Wowbagger gondoskodtak a hangulatról. A rendezvény célja, hogy egy jótékonysági koncert szervezésével a Szegedi Gyermekszívek Gyógyulásáért Alapítványon keresztül szívbeteg gyerekeken és koraszülötteken segítsenek a szervezők. Mi is ott voltunk és kérdezősködtünk.

Róna Gergely a Ne állj le koncertsorozat megálmodója és főszervezője pár éve Tóth Ambrussal tartott hazafelé az Ifjúsági Napokról, amikor beugrott nekik, hogy Szegeden magas a hallgatói létszám, sokan járnak bulizni, így egy nemes célt is társíthatnának az amúgy is gyakori egyetemi tivornyák mellé. „Tulajdonképpen a 411-es szobából indult ki a történet, egy baráti összefogás. Éreztem a potenciát az orvosi karban és az ÁOK HÖK mellett egy csomó ember segített a kollégiumban a szervezésben, és így szépen kinőtte magát.”- meséli Gergő, miközben kezd az egyik előzenekar. Már ekkor szép számban vannak a diákok a rendezvényen. Az első rendezvényük 2011 tavaszán volt a Garabonciásban, amit teljesen non-profit módon szerveztek négy szegedi zenekarral. Számtalan embert el kellett utasítaniuk, a helyszín kapacitása miatt, így a teltházas buli jegybevételéből háromszáz ezer jött össze, a támogatókkal együtt összesen fél millió forinttal tudták segíteni a Szegedi Gyermekszívek Alapítvány működését, az összeget csecsemők légzését figyelő készülékekre fordították.

„Idén más a szervezésnek a hangulata, kicsit magasabb szintre léptünk. Sikerült az Irie Maffiaval és a Jate Klubbal megegyezni. Így profibbá váltunk, és kevesebb energiánkba került összehozni. Jelenleg minden működik hála Istennek.” – adja a végszót ezzel a beszélgetésünknek Róna Gergely.

„Én ki vagyok tiltva a Jatéból úgyhogy ez is egy fajta jótékonyság a részükről, hogy én itt zenélhetek”

Smokey Monday, vagyis a szegedi Dj csoportosulásnak és szervezőcsapatnak ez a második jótékonysági bulija, tavaly a Jugyu szervezésében a Mars téri pavilonban voltak a Hősök zenekarral. „Örültünk a felkérésnek egyrészt, mert jótékonyság, másrészt így olyan emberekhez is el tudunk jutni a zenénkkel, akikhez amúgy nem. Én ki vagyok tiltva a Jatéból úgyhogy ez is egy fajta jótékonyság a részükről, hogy én itt zenélhetek” mondja Wowbagger. Mint Smokey Monday ebben a formában több mint két éve alakultak, de már előtte is zenéltek együtt, és amikor ez odáig fajult, hogy nem csak együtt zenéltek, hanem saját szervezésekbe kezdtek, mert látták azt, hogy Szegeden van egy űr, (és nem csak Szegeden), akkor álltak a Kárász utca sarkán és kitalálták, hogy Smokey Monday. „ Meg azért mert ez a Mono-ban indult hétfőnként, a füstöt meg szeretjük” – jegyzi meg mosolyogva Suhov.

A hétfői bulikból, szubkulturális márkanévvé vált Dj és szervező csapat, több helyen megtalálható az országban. Nyaranta most már több külföldi fesztiválon lépnek fel, mint hazain- sajnos, teszik hozzá. A rendezvényen résztvevő fiatalok, sem nagyon becsülték meg Dj-inket, elég fájó volt végignézni, hogy az unalomig játszott külföldi pop „csillagjaink”-ra nem lehet beférni a kisterembe. Annál nagyobb élményt szereztek a maradék 20–25 lelket számláló nagyteremnek. Mindenesetre nem állnak le, fellépéseikről és rendezvényeikről mindent megtalálunk a facebook oldalukon.

És ahogy annak lennie kell, jótékonysági koncert nem működik húzónév nélkül. Mivel az Irie Maffia-t szükségtelen bemutatni, a zenekarból Élő Mártont és Horváth Gáspárt kaptuk el pár kérdés erejéig a hazai jótékonykodás helyzetéről.

Élő Márton: A Ne állj le, volt a második felkérésünk ezen a tavaszon, ezt elfogadtuk a másikat nem. Úgy voltunk vele, hogy egy elég a zenekarnak, a másik ok pedig az, hogy azért ez közelebb állt hozzánk. A koraszülöttek megsegítése nagyobb cél, mint egy iskolának a hangszer beszerzése. Vagyis ez a téma egy kicsit erősebb. Nem nagyon szoktunk jótékonysági bulikat adni, nem is azért, mert nem vagyunk jótékonyak, nem is nagyon jöttek szóba idáig, vagy amire felkértek azok komolytalanok voltak.

Mennyire vonzza egy jótékonysági buli a fiatalokat?

Horváth Gáspár: Megmondom őszintén, most hogy kijöttünk az ajtón, látom, hogy ki van írva, hogy 1700 Ft és nincs oda írva semmi más mellé. Ha én így eljönnék, így is úgy is buliznék, csak társulna mellé az, hogy legalább jó helyre megy a pénz, nem pedig a kocsmárosok és rockerek zsebébe. Én úgy gondolom ilyen rendezvényeknél a promóció, a kommunikációja nagyon fontos lenne.

Élő Márton: Igazából mi ebbe nem látunk bele annyira, nem látjuk, hogy ez hogy lett kommunikálva az egyetemisták felé.

És magáról a jótékonysági szervezetekről mi a véleményetek?

Élő Márton: Én igazából nagyon szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban, mert sosem látja az ember, hogy hova megy a pénze, a mai világban főleg, amikor már annyira könnyen ellenőrizhetőek ezek a dolgok. Vannak olyan internetes portálok mondjuk ahol valaki valamilyen projektet meg akar csinálni kiírja hogy neki kell erre tízezer euro és akkor az emberek elkezdenek adni neki, és ha összejön a pénz, akkor hu de jó az ember megcsinálja a projektjét. Az ilyesminek látom értelmét és az egész jótékonyságot én egy ilyesmi irányba tolnám el, amikor nem az van, hogy szervezeteken keresztül jótékonykodik az ember, hanem direktbe. Valaki megmondja, hogy erre van szüksége, ennyit tud tenni érte, aztán összekalapozza. Ha az ember magának gyűjt, vagy egy adott projektre és nincs közte közvetítő az sokkal hatékonyabb, mint ha egy szervezeten át jótékonykodik, mert még ha nem is nyúlják le a pénzt, az emberben ott marad a hátsó gondolat, hogy mi van ha lenyúlták. De sajnos egy csomó esetben le is nyúlják, főleg amikor ilyeneket, lehet hallani, hogy vannak ezek a ruhagyűjtő konténerek, amin kisbetűvel rá van írva, hogy ki üzemeltető és kiderül, hogy „a magyar turkáló király” a tulajdonos. Ez egy vöröskeresztes segélyként lett kitalálva, tehát szegény macedón cigánygyerekeken kéne azokat a ruhákat látnunk és nem kétezer forintért eladni kilóját.

Horváth Gáspár: Én egyébként még az adó százalékokban bízom. Amikor én jótékonyságban veszek részt az mindig az adó egy illetve második százaléka, az legalább irányított rendszerben megy, így is úgy is be kell fizetni.

A Cataflame és (R)evolutinon előzenekarok, kis csúszással, de igazán kitettek magukért, annak ellenére is, hogy a hangulatot sikerült egy kicsit amerikai gimis házibulisra fokozni. Irie Maffia mindig megbízható, mindig sikeres, nem árulnak zsákbamacskát, szintúgy a Jate is a megszokott csütörtök este. Jótékonyságtól függetlenül, aki lekeveredett egy igazán jó kari buli hangulatba csöppent. Reméljük, a Ne állj le szervezőinek jövőre sikerül nem csak az orvosi kar hallgatóit megmozdítania. Szomorú tény lenne, ha csak ők lennének hajlamosak támogatásra. Hajrá ÁOK, ne állj le!

Zuzu Petals