A SZIN-en: az SZTE

A Szegedi Tudományegyetem is részt vesz a Szegedi Ifjúsági Napokon. A SZIN Civil Utcájában ott lesz vidék-Magyarország legnépszerűbb egyeteme, a környezettudatos életmódot népszerűsítő TIK, az egykori egyetemistákat megszólító Alma Mater, a mai diákok problémáira választ kereső Életvezetési Tanácsadó Központ és az SZTE klinikai központja.

Augusztus 22-én kezdődik, 25-én zárul az idei Szegedi Ifjúsági Napok. A Partfürdőn otthonra találó fesztivál egyik érdekessége a Civil Utca, ahol különböző intézmények – így például a Szegedi Tudományegyetem – sátrai is helyet kapnak. Mert a különböző civil szervezetek is segítik, szórakoztatják a fesztiválozókat. Az SZTE a JATE Klub sátrával szemben, a Partfürdő Camping bejáratának közelében várja a fiatalokat a SZIN-napokon 13-18 óra között.

Az SZIN egyik színfoltja évek óta a Szegedi Tudományegyetem, de idén minden korábbinál több egyetemi intézmény jelenik meg a fesztiválon. A Civil Utca egyetemi sátorsorában a fiatalok tájékoztatnak például a TIK „zöld intézményes” jellemzőiről, vagy az Alma Mater-mozgalom hasznosságáról, sőt: életvezetési és egészségmegőrző tanácsokat is kaphatnak, bőrgyógyászati és fogászati szűrővizsgálatokon vehetnek részt az érdeklődők – tudtuk meg Bajusz Pétertől. Az SZTE Marketing és Kommunikációs Igazgatóság PR-munkatársa hozzátette: a SZIN idején a szegedi egyetemen elérhető továbbtanulási lehetőségekről, vagy az SZTE Szent-Györgyi Emlékéve alkalmából ajánlott emléksétáról is információt, prospektust adnak.

A József Attila Tanulmányi és Információs Központ (TIK) „zöld intézményként” több éve küldetésének érzi, hogy a környezettudatos magatartásra irányítsa a fesztiválozók figyelmét. Az SZTE TIK munkatársai megszólítják a SZIN környezettudatos fesztiválozóit, és közöttük keresik a legkörnyezettudatosabbat. A címet játékos versenyen lehet elnyerni. A versenyzők számítógépeken kvízt tölthetnek ki, írhatnak a virtuális ígéretfára, és részt vehetnek az ügyességi elemmel összekötött szelektív hulladékválogatási feladaton is. Itt a fesztiválozók megpihenhetnek a napágyakon, tollasozhatnak, tanulmányozhatják az interaktív vízlábnyom táblát, szerencsét próbálhatnak a QR kód fánál, de akár egy környezetbarát testfestést is kérhetnek emlékül… Az érdeklődők még többet megtudhatnak a egy „zöld intézmény” környezettudatos törekvéseiről, és arról, hogy mit is kell tenni egy Zöld Kommandósnak.

A garantált meglepetések mellett a legjobb eredményt elérők értékes ajándékokkal gazdagodnak az utolsó napon rendezett díjátadón.

Az eseményről még több információ elérhető a TIK hivatalos facebook oldalán.

Az Alma Mater az SZTE egykori hallgatóinak segít abban, hogy az egyetem vonzáskörében maradjanak: aki a SZIN idején regisztrál, apró ajándékot is kaphat.

A problémás élethelyzetekhez ad iránytűt, segítséget az SZTE Életvezetési Tanácsadó Központja.

A SZIN fesztiválon az orvosi jelenlét megszervezése érdekében az SZTE Szent-Györgyi Klinikai Központ medikusai együtt dolgoznak a Magyar Orvostanhallgatók Egyesületével – pont úgy, mint tavaly. Programjuk középpontjában a megelőzés áll. Így a klinikai központ – az ÁOK Klinikai Kutatásokat Koordinaló Központ, a Magyar Rezidens Szövetség segítségével – a dohányzás ellen, az elsősegélynyújtás fontossága mellett érvel, hangsúlyozza szexuális prevenció fontosságát.

Szakorvosi, magasabb szakmai rendeltetésű tanácsadást is tartanak egy-egy témáról naponta 2-3 alkalommal. Kötetlen beszélgetésekre kis csoportban vagy akár négyszemközt is lehetőséget teremtenek. Szó lesz – többek között – a plasztikai sebészetről, a kontaktlencséről és viselési szabályairól, a kábítószerek hatásairól, a dohányzásról és a szájüregi rákról, a zajártalmakról, a női higiénéről, a gyógyszerfüggőségről, az energiaitalokról, a sürgősségi fogamzásgátlásról.

A fesztiválon a medikusok különböző méréseket, szűrővizsgálatokat végeznek, információs szövegeket kínálnak, kvízeket szerveznek.

Tavaly a SZIN-ezőket vizsgálva a szegedi orvostanhallgatók és rezidensek több operalandó elváltozást is kiszűrtek, majd a műtétre előjegyzést adtak, miközben körülbelül 300 embernek nyújtottak lehetőséget arra, hogy kérdezzenek – az egészségéről és a betegségről.

SZTEpress