Tiszatájonline | 2023. május 10.

Életben tartás

MARCZINKA CSABA: HABÓKOS HOMMAGE

JAHODA SÁNDOR KRITIKÁJA
Újabb kötete jelent meg Marczinka Csabának, költőnek, írónak, Habókos hommage címmel, melyet az AB ART Kiadó adott közre, ebben az évben. Marczinka Csabának egyébiránt ez már a hatodik kötete.

Marczinka Csaba – minden él nélkül írom ezt – ismert jelenség. Mintha egyszerre több lenne belőle. Mindenhol ott van. Jelen van. A mai magyar irodalomban. És persze az eseményeken. Sőt, a saját verseiben is. Mint maga fogalmaz, a kötet fülszövegében: „Új kötetemben az emlékversek s emlékbeszédek – retorikailag sajna nagyon elkopott műfaji eszköztárát igyekszem megújítani, átformálni. E kísérlethez hívom segítségül gyakran a mítoszokat s kultikus rítusokat…”

Hogy ez a merész kísérlete a költőnek mennyire sikerülhetett, illetve mennyire sikerült, az nyilvánvalóan később fog majd kiderülni. Mindenesetre nagyon sajátos a hang, és a szófűzés a szövegekben. És egyedi a versek tördelése is. Habókos kötet, valóban, mint amilyen – kedvesen enyhe és finom jelző – a világ, amelyben élünk, küzdünk, szenvedünk és – azért ne legyünk őszíntétlenek – ahol örömök is érnek minket.

Nos, mi történik akkor, ha összetalálkozik a kor brutalitása és az elemző művész?

(Ez, sajnos vagy sem, nem nevezhető ritka jelenségnek.) Hát, körülbelül ehhez hasonló: „MI A KURVAANYÁD VAN, HE?! – zörren bele / a megvető csendbe a visszatámadó brutálmorális ’filozófiai’ / kérdés (vagyis: mi a problémád velem?)” (10.) Ó, kérem, rengeteg problémája mindenkinek – a másikkal!

Lehetséges, hogy az úgynevezett „valóság”-nak – mely tulajdonképpen értelmezhetetlen, kusza, zajos-zűrös zagyvasághalom – nincs is más küldetése, minthogy a költő, a művész igencsak nyers anyagául szolgáljon. Mert mit is tehet a költő? Ahogy Radnóti írja: A kutya ugat, a macska nyávog, a költő ír…

Szóval, Marczinka Úr is Oly korban… él, alkot, teszi a dolgát, amely kor mintha a lehető legradikálisabban vers-, irodalom- és művészetellenes volna. Ez jutott – ma, a kortársaknak. Végül is kell-e ezt cáfolni? „(tűnünk-tűnünk, / eltűnünk mi: szakadt, ócska / ANTI-SZTÁROK!) (77.) És mégis, ha már MOST vagyunk kénytelenek élni, ezt a kort kell belakni, mese nincs, és bizony keményen és kitartóan kell küzdenünk – anélkül persze, hogy nevetségessé válnánk. Mert a lemondás egy talán sosem-volt, és talán sosem-lesz trónról, nem is olyan nagy dolog. Ha úgy nézzük, minden művész (meg)támadója a saját korának, olyat akar, amire annak, mármint a kornak, nem biztos, hogy szüksége van. Sőt.

Viszont. A világ legnagyobb kamujának sem kell semelyik művésznek bedőlni. Hogy tudniillik: ez a sok szenvelgés, finomkodás, érzékenykedés és – bocsánat a kifejezésért – köcsögösködés, amit műveltek, szánalmas. Ha jobban belegondolunk, nem várhat egyetlen művész sem kíméletet, ha már volt olyan vakmerő, hogy költő, művész akart lenni. Elvégre, ez nem holmi vidám és önfeledt ugrabugrálás a trambulinon, hanem… Tudjuk jól.

A művészet komolyabb, sokkalta komolyabb ügy, mint azt a legtöbben gondolják. 

Hűségesen, hittel lehet és szabad csak szolgálni, őrizni, szeretni, és tovább adni. Amíg él ember a Földön, addig lesz. Mert semelyik ember nem lehet meg nélküle. Ha tisztában van vele, ha nem.

Valami átmentés-jellege van Marczinka Csaba új könyvének. És egy kicsit „feltámasztó” jellege is. Hiszen, aki a múltat nem becsüli, az semmit sem érdemel. Azok az alkotók, a régen, vagy nem is olyan régen elhunytak, többet érdemelnek a felejtés hideg „gesztusánál”.

Ezekben a versekben van szeretet, van tisztelet, van hűség, és van – egy kis önsajnálat is. Hogy „bár akkor éltem volna, de most…?”.

Olvastam egy kortárs novelláskötet darabjában, hogy valahol, az egyik Ady Endre Általános Iskolában, a felsős tanulók közül egyik sem tudott Adytól, a névadójuktól, egyetlen verséből sem idézni, még egyetlen sorát sem…

Reméljük, ez nem marad így. Mert nem maradhat így.

Summa summarum: Marczinka Csaba volt olyan bátor, reménykedő és tehetséges, hogy a saját halottait, legalább a kedvenceit – életben tartotta, mondhatjuk úgy is, hogy adott nekik még egy kis időt.

És ez sem kevés.

Jahoda Sándor


Marczinka Csaba: Habókos hommage

versek

AB ART Kiadó

Budapest, 2023

92 oldal, 2990 Ft