(Nép)mesék és kisebbségi diskurzusok a Bolygó bogozón

Új évaddal jön az irodalomterápiát minőségi kortárs magyar (gyerek)irodalommal összekötő szegedi rendezvénysorozat

Miért mesélünk egymásnak történeteket? Hogyan viszonyulunk a mesehagyományhoz? Miért és hogyan dolgozza fel különböző népek és régiók mesekincsét egy kortárs magyar (határon inneni és túli) író? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat, ha ellátogat a Bolygó bogozó író-olvasó találkozóira. 

A kortárs magyar irodalom reprezentáns szerzői, gyerekirodalom-kutatók, nyelvészek, irodalomtörténészek, irodalomterapeuták és doktoranduszok lesznek 2024. tavaszán az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék Informatóriumának (6722 Szeged, Egyetem u. 2., BTK-főépület, I. emelet) vendégei. Az izgalmas alkotói pályával, sokféle szerepkörrel (pl. szerkesztő, műfordító, tanár, rádiós újságíró) rendelkező írók fontos szakmai díjak (pl. Prima Primissima-díj, Rotary-díj, Madách-díj, Benedek Elek-ösztöndíj) kitüntetettjei, sőt életrajzi vonatkozásaik egy részüket Szegedhez is kötik (pl. Kontra Ferenc a napfény városában volt egyetemista). Mindannyiuknak szoros kapcsolata van a mesékkel: N. Tóth Anikó a palócok, Balázs Attila az észak-amerikai indiánok, az afrikaiak és arabok, Kele Fodor Ákos a romák, míg Kontra Ferenc a kopácsiak mesehagyományát is beépíti saját szuverén szövegvilágába.  

Középiskolásokat, de felnőtt érdeklődőket is szeretettel várnak a kisebbségi irodalom és gyerekirodalom elméleti kérdéseivel, de a művek keletkezéstörténetével, a műhelytitkokkal egyaránt foglalkozó rendezvényeken. Az irodalom személyes, befogadói és terápiás aspektusaira is fókuszáló, négy alkalomból álló sorozat a meghívott írók egy-egy művét zárt irodalom- és bábterápiás foglalkozások keretében is feldolgozza, melynek célcsoportja a tanszék Informatikus könyvtáros BA – Iskolai és gyerekkönyvtáros specializációján tanuló végzős hallgatók. 

A szegedi bölcsészkar Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszéke, valamint a Bakonyi Géza Alapítvány 2022-ben rendezte meg először a Bolygó bogozót, a programsorozat akkor a legnívósabb kortárs magyar gyerekirodalmi művekre fókuszált, majd 2023-ban a kortárs magyar ifjúsági irodalom reprezentáns műveit mutatta be. Ez a koncepció folytatódik tehát 2024-ben és a szervezők tervei szerint a jövőben is. 

Bővebb információ, az egyes eseményekről leírás a Tanszék honlapján lesz majd olvasható.

Az író-olvasó találkozókat a Szépírók Társasága és a Nemzeti Tehetség Program NTP-HHTDK-23 támogatja.

A részletes program:

2024. március 5., 16 óra

Író-olvasó találkozó N. Tóth Anikóval (Szlovákia). Beszélgetőtárs: Sándor Klára (SZTE BTK)

2024. március 12.

Ami körül keringünk: Balázs Attila: Szökés a bolhacirkuszból, Zenta, zEtna, 2018.

Bábterápiás foglalkozás Kiss Ágnessel (Kövér Béla Bábszínház)

2024. március 19., 16 óra

Író-olvasó találkozó Balázs Attilával (Szerbia). Beszélgetőtárs: Bencsik Orsolya (SZTE BTK)

2024. március 26.

Ami körül keringünk: Kele Fodor Ákos: A szív vége – Cigány újmesék, Bp., Tea, 2018.

Irodalomterápiás foglalkozás Király Hajnallal (SZTE BTK, Babes-Bolyai Egyetem)

2024. április 9., 16 óra

Író-olvasó találkozó Kele Fodor Ákossal. Beszélgetőtárs: Bozóki Anna (SZTE BTK, Uccu Alapítvány)

2024. április 16., 16 óra

Író-olvasó találkozó Kontra Ferenccel (Szerbia). Beszélgetőtárs: Hózsa Éva (Újvidéki Egyetem)

2024. április 30.

Ami körül keringünk: Kontra Ferenc: Kalendárium – Gyermekkori történetek, Újvidék, Forum, 1993.

Irodalomterápiás foglalkozás Csákvári Lilivel (SZTE BTK).