Tiszatájonline | 2013. június 8.

Napfényes kezdetek

KÖNYVHETI NAPLÓ, BUDAPEST, JÚNIUS 7.
Bár idén ismét kiderült számunkra, hogy azért a víz az úr, az áradó Duna szerencsére nem mosta el a Könyvhetet, ami most is változatos és színes programokkal jelentkezik – a csütörtöki esős indulás után pedig kedélyes, napsütéses péntekkel folytatódott […]

KÖNYVHETI NAPLÓ, BUDAPEST, JÚNIUS 7., PÉNTEK

Bár idén ismét kiderült számunkra, hogy azért a víz az úr, az áradó Duna szerencsére nem mosta el a Könyvhetet, ami most is változatos és színes programokkal jelentkezik – a csütörtöki esős indulás után pedig kedélyes, napsütéses péntekkel folytatódott.

Nem csupán régen nélkülözött napfény ölelte tárt karokkal magához azt, aki június 7-én kitévedt a Könyvhétre, hanem maga a hangulat is: minden évben az első napokon látszik igazán, mekkora ünnep is ez. Ilyenkor még nem lehet lépni a tömegtől, a látogatók mohón csapnak le a legújabb és ezúttal olcsóbb kötetekre, az akciókra, még van közönség a beszélgetéseken, szülők és gyerekek tömege nyüzsög a gyerekkönyv-részleg standjai előtt.

És persze mindenki kihasználja az alkalmat, hogy néhány szót válthasson magukkal a szerzőkkel, hiszen a legtöbben közülük – ezt is jó látni – nem csupán arra az időre tűnnek fel, ameddig dedikálnak valahol. Én pénteken többek között Bereményi Gézába és Spiró Györgybe botlom jó messze a Magvető standjától, de más szerzők is látható élvezettel „vegyülnek” ilyenkor, és hosszú órákig beszélgetnek az olvasókkal.

Közben pedig pörögnek a programok: az Oroszlános kút előtti színpadon délelőtt 10-kor kezdenek könyvbemutatókkal, Nyerges András, Király Levente, Markó Béla és Kőrössi P. József köteteit prezentálják a nagyközönség számára, köztük olyan darabokkal, mint a minden évben ugyanolyan izgalommal várt Szép versek a Magvetőtől. 12:30-tól a Fiatal Írók Szövetsége programjában (Az irodalomnépszerűsítés új eszközei) idősebb és ifjabb generáció „csap össze” a színpadon és a beszélgetés témáját illetően is: Fenyő D. György középiskolai tanár és a FISZ-es Mészáros Márton a moderátor, Budai Katalin közreműködésével a Pocket Guide cég egyik legújabb termékéről beszélget – mégpedig arról a szeptembertől elérhető, ötletes applikációról, ami a városban csatangoló felhasználó számára jelzi, ha a házban, ami mellett éppen elhalad, évekkel ezelőtt a klasszikus irodalom valamely híres alakja élt vagy alkotott. A beszélgetők között ismerős, de barátságos vita bontakozik ki arról, mennyire jó, ha az irodalom applikációkhoz és videóklipekhez köthető, de Mészáros Márton érvelése jogos: a most felnövő generációt, akik számára a számítógép és az okostelefon használata olyan természetes, mint a fogmosás, az irodalomnak muszáj valahogy elérnie, és ha ez ilyen modern eszközökkel valósítható meg, akkor semmiképp nem utasíthatjuk el őket (a szerző megjegyzése: és ezerszer inkább egy ilyen applikáció, mint egy olyan, ami megmutatja egy tinédzsernek, merre vannak kétszáz méteres körzetben a legjobb kocsmák, mert ilyen is van). A tanulságos beszélgetést tanulmánykötet-bemutató (Jon Van Til- Krasztev Péter: Tarka ellenállás), majd újabb könyv- és szerzőszemlék követik, a színpadon György Péter régen várt, erdélyi témájú munkájának, az Állatkert Kolozsváron-nak a bemutatója zajlik, amit Takács Zsuzsa verseskötete, a Tiltott nyelv követ. Miklya Annát, a fiatal prózaírót évek óta figyelemmel kísérheti az értő közönség, tehetsége pedig most méltó keretek között mutatkozhat meg: új kötete, a Dühös nemzedék a Libri égisze alatt kerül prezentálásra. Tolnai Ottó Kalapdoboz-a és Szörényi László Az Isonzó a Dunába ömlik című kötete, valamint a szerzők szívmelengető személye is nagy sikert arat a közönség körében, mire pedig Jánossy Lajos moderátor Nagy Gabriella Üvegház című könyvéhez (Palatinus) ér, az oroszlános szobor környéke lassan zsúfolásig megtelik. Délután ötkor már harminc fok körül jár az idő, a tömeg azonban egyre növekszik, nem véletlenül: a Supka Géza Alapítvány idei, hihetetlenül népszerű kezdeményezésének, a Te is olvasol, ugye?-kampánynak a folytatásáról, a szeptember 13-án megrendezésre kerülő Az olvasás éjszakája elnevezésű programról tudhatnak meg többet az érdeklődők. Az MKKE tagvállalatai olvasásnépszerűsítő kampányainak külön erénye, hogy a primer irodalom élvezetén túl a véleménynyilvánításra és a kritikai szemléletre is neveli az iskolás célközönséget, a Te is olvasol, ugye? keretében például egy Grecsó Krisztián novellát kellett elemezni és kritizálni.

Eközben a Vörösmarty szobor színpada is remek délutáni programokkal kedveskedik a gyerekeknek és a szülőknek: a Figurina Bábszínház Mackóalsó című előadását két meséskönyv, Aknay Tibor Tündéranna című meseregényének és Kosáryné Réz Lola, a kitűnő író és műfordító Babakanál című meséjének bemutatója követi. A JAK gyerekprogramja, a Néma Gyerek óriási sikert arat, nem véletlenül: az ifjú slamgeneráció legfrissebb és legtehetségesebb arcai (Simon Márton, Gábor Tamás Indiana és Horváth „Színész Bob” Kristóf) mellett több elsőkötetes szerző (Áfra János, Závada Péter) és itt veteránnak számító fiatal (Győrffy Ákos, Sopotnik Zoltán), valamint Süveg Márk Saiid fergeteges hangulatot varázsolnak a színpadra az Elefánt együttes tagjai, Szendrői Csaba, Tóth András és Németh Szabolcs segédletével, meglepetésként pedig Hevesi Judit költő-énekesnő csatlakozik az illusztris társasághoz.

A napot az Oroszlános kútnál a Szélkiáltó együttes koncertje zárja, a szombati program pedig újfent igazi csemegéket ígér: jön többek között Esterházy Péter, Tóth Krisztina, Finy Petra, Schein Gábor és V. Kulcsár Ildikó, ismét összekapcsolódik zene és irodalom (külön kiemelendő a 18:30-as Írók gitárral című rendezvény és a FISZ tortás-pezsgős 15. szülinapi bulija) – tehát mi mással is fejezhetném be a pénteki beszámolót, mint azzal: holnap 10-kor ugyanitt!

Kalapos Éva Veronika