Tiszatájonline | 2016. szeptember 2.

Félmilliárdos jegyárbevétel a Szegedi Szabadtéri Játékokon

Több mint 72 ezren voltak kíváncsiak 85 éves fesztivál 2016-os előadásaira, a jegyárbevétel több, mint félmilliárd forint volt. Ez újabb rekordot jelent. A jubileumi évad hosszabb is volt, mint az eddigiek […]

Több mint 72 ezren voltak kíváncsiak 85 éves fesztivál 2016-os előadásaira, a jegyárbevétel több, mint félmilliárd forint volt. Ez újabb rekordot jelent. A jubileumi évad hosszabb is volt, mint az eddigiek.

Augusztus 27-én, a Tévedések vígjátékával véget ért a Szegedi Szabadtéri Játékok 2016-os, jubileumi évada. Herczeg Tamás igazgató a mai sajtótájékoztatón így foglalta össze a szezont számokban: „13 színházi produkció, 26 este 7 színházi műfaj, több, mint félmilliárd, 505 millió bevétel és 72 ezer főt meghaladó látogató.” A jegyeladás azért is döntő kérdés, mert a magyar színházak közül a szegedi szabadtéri bevételei között a legmagasabb ennek az aránya. Minden műfaj, így az opera, tánc, operett, musical, próza, szimfonikus koncert is képviseltette magát a népszínházi kínálatban, sőt egy újdonság, az újcirkusz is várta az érdeklődőket idén.

„A musical a mai kor operája” – fogalmazott Harangozó Gyula. A művészeti igazgató viszonjt fontosnak tartja, hogy a jól eladható musicalek mellett fontos művészi vállalásokat is eredményesen teljesítettek. Ilyen volt a nyitóelőadás, A bolygó hollandi, melyet a Dóm téren először rendező Szabó Máté vitt színre látványos megoldásokkal. Wagnertől most először láthatott egész estés darabot a Szabadtéri közönsége.

Hasonló siker, hogy a próza megint sikeres a Dóm téren. A tavalyi Shakespeare-komédiát, a Tévedések vígjátékát idén is eljátszották. Jövőre az avignoni dalnok egyik legjobb vígjátéka, a Vízkereszt kerül színre. A prózát és az operát részben a musicalek magas bevételéből tudják finanszírozni.

A Dóm téri színpadon vitte színre a Magyar Nemzeti Táncegyüttes a Drakula utolsó táncát, vendégelőadásként láthatták a nézők a Budapesti Operettszínháztól az Én és a kisöcsémet, visszatérő szuperprodukcióként pedig a Mamma Mia!-t és A nyomorultakat a Madách Színház csapatával. Idén az Ajándékkoncert is megújult: a Szegedi Szimfonikus Zenekar orosz szerzőket játszott Pál Tamás vezényletével, Bogányi Gergely pedig saját tervezésű különleges hangszerén játszotta Csajkovszkij híres b-moll zongoraversenyét. Nem ingyen, hanem ajándékkoncert, hangsúlyozta Herczeg Tamás. A hangversenyre szóló jegyeket mindig valamihez kapcsolva adják. Idén és jövőre azok kapták bónuszként, akik az operabemutatóra vettek jegyet. Jövőre a 30 éves Szegedi Kortárs Baletett is szeretnék bevonni az ajándékkoncert programjába.

Az Újszegedi Szabadtéri Színpad előadásai közül a Duda Éva Társulat különleges újcirkusz produkcióját, a Virtust emelték ki, mivel ebben a műfajban eddig még sosem láthatott előadást a szegedi közönség. Ilyen műszaki igényű produkció sem volt még a liget színpadán. Bacsó Péternek A tanú című filmjéből készült színpadi változat önálló bemutató volt Újszegeden, és nagyon szerette a közönség, két teltházat vonzott, ami itt is mintegy 2700 nézőt jelent. Újszegeden vendégül láttak még két prózai produkciót: a Zűrzavaros éjszakát és Agatha Christie művét Az egérfogót.

A 2017-es évad az operairodalom egyik legnépszerűbb remekművével, a Toscával indul június 30-án. Puccini operája eddig csak egy nyáron, 1986-ban szerepelt a Dóm téren, ám akkor a bemutató után akkora vihar kerekedet, hogy a díszlet tönkrement, nem lehetett megtartani a második előadást. Először fordul elő a Szabadtéri életében, hogy egy produkció három egymást követő évben is visszatér a Dóm térre: a Mamma Mia! 2014., 2015. és 2016. után 2017-ben is bekerült a programba. Szintén visszatérő előadás az Ének az esőben – nem túl nagy meglepetésre, hiszen idén nagyon szerették a nézők.

Victor Hugo is egymás után a harmadik évben képviselteti magát a programban. A nyomorultak után most A párizsi Notre Dame c. regényéből készült musical-változatot láthatják hazai ősbemutatóként a nézők, A Notre Dame-i toronyőr címmel. A musical Disney-verziója kerül majd színre augusztus 11-én, 12-én, 13-án, 18-án, 19-én és 20-án, a Budapesti Operettszínházzal együttműködésben.

A rendezők, színészek, énekesek és a többi közreműködők személye később dől el, ám mind Puccini, mind Shakespeare darabja és a Victor Hugo regényből készült musical is parádés alakításokra kínál alkalmat.

M. T.