Tiszatájonline | 2022. november 17.

„Apródesztendősök jó neveléséről”

KONFERENCIA A JEZSUITA REND SZEREPÉRŐL

2022. november 9-én, szerdán a Szegedi Tudományegyetem és Egyetemtörténeti Bizottság, a szegedi Lengyel konzulátussal, valamint a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartományával közösen tudományos konferenciát szervezett. A Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatalának dísztermében tartott előadások összefoglaló címe: „A jezsuita rend szerepe a kolozsvári egyetem kialakulásában és későbbi működésében” volt. Az előadók a témát számos – így, a teológia, az irodalom-, továbbá a történelemtudomány – aspektusai felől közelítették meg.

Szmeskó Gábor (KIJK rektor), P. Vízi Elemér SJ (JTMR provinciális), Dr. Zakar Péter (SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes), Prof. Dr. Dux László (GFE rektor), Prof. Dr. Pál József

A programok kezdetén, 09.00 órától ünnepi szentmisét celebrált Vízi Elemér SJ, a Szegedi Szent József templomban. A jezsuita rend magyar provinciálisa, szentbeszédében hangsúlyozta a nap jelentőségét: November 9-én ugyanis egyúttal a Lateráni Keresztelő Szent János Főszékesegyház felszentelését is ünnepeljük. „A templom a szent tér abban is segít, hogy találkozhassunk a minket szerető Mennyei Atyával.” – fogalmazott a tartományfőnök – „S miként a templomok a hívek lelki erősödésért épültek fel, az egyetemeknek is küldetésük, hogy az ifjúság szellemének az igazság hajlékául szolgáljanak.”

A konferencia megnyitó ünnepségén Prof. Dr. Zakar Péter, a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese köszöntötte az egybegyűlteket, majd Vízi Elemér tartományfőnök nyitógondolatait követően, a Kaszap István Jezsuita Szakkollégium szkólája tartotta meg műsorát.

Délelőtt 10.30-tól nyitotta meg ülését az első szekció, amelyben Dr. habil. Andrzej Paweł Bieś SJ lengyel származású jezsuita és az Akademia Igantianum W Krakowie intézmény rektorhelyettese a „Jezsuita oktatás a II. lengyel köztársaságban, a XVI-XVII. század derekán” című előadását ismertette, angol nyelven.

Andrzej Paweł Bieś SJ

Ezt követték Koronkai Zoltán SJ jezsuita szerzetes gondolatai a jezsuiták a felsőoktatásban vállalt szerepéről. Zoltán atya, többek között arra is kitért, hogy miként határozta el a kezdetben vándorprédikátorok társasága, a tényleges oktatást és nevelést. Harmadik előadóként Szögi László, címzetes egyetemi tanár, nyugalmazott könyvtári és levéltári főigazgató a XVI. századi Kolozsvári Egyetem/ Kollégium terminológiai és jogi kérdéskörét vizsgálta. Előadásában kiemelte, hogy a középkorban három alapfeltétele is volt egy egyetemi intézmény működésének: a pápai engedély, a tanulók hivatalos fokozatainak megszerzése, továbbá a tanárok részéről, az akkori négy elismert fakultáson (bölcsészettudományi karon, teológiai karon, jogi karon, orvosi karon) való oktatás. Az 1581-es alapítású Kolozsvári Kollégium esetében – a felsorolt szempontok nem teljesültek maradéktalanul… Nagy büszkeséggel képviselte a Szegedi Kaszap István Jezsuita Szakkollégiumot Kiss-Pető Apor. A fiatal hallgató a következőkben a Kolozsvári Jezsuita Kollégium diákjainak életét mutatta be, meghatározva egyúttal a tanulók etnikai, társadalmi és vallási összetételét is. Az elhangzottakkal kapcsolatos észrevételek és kérdések feltevése után – melyek során Pál József állást foglalt az 1581-es dátumú alapítás, s így az egyetemi megnevezés tarthatósága mellett – véget ért az első szekció.

A második szekció kezdésére délután 13.00 órakor került sor. Kruppa Tamás, egyetemi docens a XVI. század második felében élt két jezsuita szerzetes – Antonio Possevino és Szántó (Arator) István erdélyi tevékenységét vizsgálta. Leveleiben Szántó a hazaszeretet fogalmát az ország legalapvetőbb működési elveként határozta meg, Possevino életműve pedig a hit és politika többszörös összefonódását jelképezte. Ezt követte Hargittay Emil, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Irodalomtudományi Tanszékének vezetője és tanára, aki „Kolozsvártól – Nagyszombatig. Báthory István és Pázmány Péter Egyetemalapító levelei” címmel készített előadást. Az egykori esztergomi érsek, bíboros és egyúttal jezsuita szerzetes a Nagyszombati Egyetem meglapítását évekig fontolgatta. Pázmány prédikációiból, leveleiből is kitűnik, hogy elsődleges célnak tekintette az ifjúság nevelését, valamint, hogy a tudományok gyökereztetésével a nemzet jámborabbá váljon. Ahogy írja is: „Az országoknak és városoknak sincs semmire nagyobb szükségük, mint az apródesztendősök jó nevelése.” A konferencia utolsó előadását Demeter Júlia az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Irodalom- és Kultúratudományi Tanszékének tanára tartotta, a kolozsvári jezsuita színjátszás és örökség témakörében. Műfaj szerint négy nagyobb kategóriát is megkülönböztetett: a vallásos tárgyú drámákat, a kétrétegű – allegorikus drámákat, a plautusi – terentiusi komédiákat, valamint a történelmi drámákat. Felhívta a figyelmet a műfaji eloszlás időbeli jellegzetességére, s arra a sajátosságra, hogy a jezsuita iskoladrámák – teljesen egyedi módon – Fortuna-képe az isteni gondoskodás képével egészül ki.

Zárásként Prof. Dr. Pál József, egyetemi docens mondott köszönetet az előadóknak, és a jelenlévő publikumnak is. Felhívta továbbá az érdeklődők figyelmét, hogy az elhangzott előadásokból konferenciakötet fog készülni, mely tavasszal a Szegedi Egyetemi Kiadó egyetemtörténeti sorozatának első köteteként fog megjelenni.