Egy elfelejtett József Attila-vers (1954)

A József Attila kritikai kiadás szerkesztőinek elkerülte a figyelmét József Attilának az alábbi, a Színház és Társaság 1925. év december 21-i szá­mában megjelent verse. A vers önmagában nem túlságosan jelentős, játékos mondóka, egyszerűségében is ragyogó szépségű színjátékkal s a népi játék­versekre emlékeztető ritmussal…

70 éve, 1947 márciusában jelent meg először folyóiratunk, a Tiszatáj. Szegeden 1946 őszén jött létre egy fiatalokból, egyetemi és főiskolai hallgatókból álló munkaközösség, a Kálmány Lajos Kör. Céljuk az alföldi néptudományi kutatás, a népi gondolat előadásokkal, kiadványokkal való terjesztése volt egy irodalmi folyóirat hasábjain keresztül. Megszületett a Tiszatáj (nevét Péter László javaslatára kapta), amely ma, 70 évével a magyar szépirodalmi folyóiratok között a legöregebb.

Az évforduló emlékére a következő hónapokban régi számainkból szemlézünk. 1954-et írunk, Szabolcsi Gábor József Attila ismeretlen versét közli, kisebb irodalmi „vitával”…

A József Attila kritikai kiadás szerkesztőinek elkerülte a figyelmét József Attilának az alábbi, a Színház és Társaság 1925. év december 21-i szá­mában megjelent verse. A vers önmagában nem túlságosan jelentős, játékos mondóka, egyszerűségében is ragyogó szépségű színjátékkal s a népi játék­versekre emlékeztető ritmussal.

Úgy gondoljuk, József Attila életművének összeállításánál szükség van a legapróbb, eddig elkallódott sorra, versikére is, azért tartjuk fontosnak a versnek az elfeledettségből való kiemelését.

Sz. G.

 

József Attila

Gügyü, gügyü…

 

Gügyü, gügyü Döncike,

Nékem is van lányom,

Éppen mint te, picike,

Meglátom a nyáron.

Húszesztendő, recece,

Asszony lesz a Döncike,

Lány marad a lányom,

Neki is lesz picike, 

Éppen mint a Döncike,

Dajka lesz a lányom,

Gügyü most még picike

Megfujtom a nyáron.

 

(Megjelent a Tiszatáj 1954/2. számában)

 

A „Tiszatáj szerkesztőségének*

Szeged

A „Tiszatáj” 1954. júniusi számában Sz(abolcsi) G(ábor)nak „Egy elfelej­tett József Attila-vers” címen közölt megjegyzéseihez óhajtom itt észrevételei­met megtenni.

A vershez és a hozzáfűzött megjegyzésekhez általában nincs semmi észre­vételem. Különvéleményem e megjegyzéseknek csupáncsak egyetlen monda­táról van: „A vers önmagában nem túlságosan jelentős, játékos mondóka…”

Nem ismerem személyesen Döncikét, de a versikéből világos, hogy anyagi­lag jólszituált szülőknek gügyögőkorban lévő helyes és boldog kislánya, aki „Húsz esztendő, recece”, nagyon kellemesen, szinte észrevétlenül elmúló húsz esztendő után „asszony lesz”, férjhez megy. Nem így a másik, a távollevő, – ki tudja hol –, akit majd csak nyáron lát az apja. Ez – apja nem lehet valami jómódú ember, talán kubikos, talán aratómunkás, aki télen valami városban keresné az ennivalót a családja számára –, ez nem megy férjhez húsz év múlva, mint Döncike: „Lány marad a lányom.” És – mivel a természet tör­vényei gyakran kerülnek összeütközésbe a társadalom törvényeivel – leány­volta dacára:

„Neki is lesz picike,
Épen, mint a Döncike”,

amely picikét rossz anyagi helyzete miatt nem tudja majd eltartani máskép, mint anyatejének áruba bocsátásával: „Dajka lesz a lányom”. Hogy lányát e sorstól megmentse, hazamegy és

„Gügyü, most még picike,
Megfujtom a nyáron.”

Ez a vers játékos formába öltöztetett tragikus „mondókája” egy Horthy-korszakban nincstelen apának.

József Attila életművének Sz. G. által feltárt eme kis pontja sokkal jelen­tősebb, mint amilyennek azt ő maga feltüntette.

Ha valakinek meggyőzőbb ellenvéleménye lenne ebben a kérdésben, ké­rem, közöljék azt velem valamilyen módon.

Teljes tisztelettel olvasójuk
Gottlieb Sándor
Hadassim, Izrael.
Doar: Tel Aviv Sak naul.

* A fenti levelet Izraelből hozta a posta. Közreadjuk teljes terjedelmében. Írójának felvetett problémái érdekesek, ha vitásak is. (Szerk.)

 

(Megjelent a Tiszatáj 1954/3. számában)