Tiszatájonline | 2016. március 10.

SZTE BTK – Ráhangoló

A FILOZÓFIA TANSZÉK TAVASZI PROGRAMSOROZATA ELÉ

A kulturális események mindig is szerves részét képezték Szeged életének. Egyetemi és városi polgárokként mi is hosszú évek óta látogatunk és szervezünk programokat azzal a céllal, hogy a városban élő és ahhoz kötődő emberek minél érdekesebb és egyedibb tapasztalatokat szerezhessenek a mindennapokban. Ezek a programok nem kivételesek. Abban hiszünk, hogy a gondolkodás nem eseményszerű, hanem a hétköznapok és az átlagos esték része. Egy érdekes beszélgetés a test és a lélek kapcsolatáról vagy egy vita a forradalom fogalmának tisztázása kapcsán nem valamiféle tőlünk távoli vagy elvont dolog, hanem a saját valóságunk legalapvetőbb belátásaira vetett pillantás.

Azt hisszük, sokan végül nem jutnak el rengeteg érdekes beszélgetésre, felolvasásra, kiállításra annak ellenére sem, hogy szívesen tennék. Ennek lehet az az oka, hogy nem hallanak minden programról, vagy csak utólag értesülnek róluk. Ezért mostantól még több energiát szeretnénk fordítani az általunk szervezett események bemutatására és népszerűsítésére. A közösségi média és a sajtó mellett nyomtatott programfüzetekkel és plakátokkal is készülünk, hogy az érdeklődők időben értesüljenek azokról a rendezvényekről, amelyeken szívesen részt vennének. Másrészt az is előfordulhat, hogy valakinek nincs ideje elmenni egy érdekes eseményre, ezért már jó előre megszerveztük az összest. Előfordulhat az is, hogy valaki azt gondolja, ezeken az eseményeken olyan dolgokról esik szó, ami őt egyáltalán nem érdekli… erre mi azt feleljük, hogy minden egyes program valami másról szól épp azért, hogy mindenki megtalálja köztük azokat, amelyek felkeltik az érdeklődését!

A már említett, test és lélek kapcsolatáról, vagy a forradalomról szóló beszélgetés mellett szervezünk egy vitát annak kapcsán, hogy mit is csinál egy kurátor. Ha valaki kiállításokra jár, vagy érdekli a képzőművészet, mindenképpen érdekes lehet bepillantani a színfalak mögé és meghallgatni, hogyan születnek meg a kiállítások, ki dönti el, hogy mi legyen a falakon, vagy, hogy máshogy látnánk-e egy tárlatot, ha összevissza lennének a festmények? A sci-fi e témák mellett talán érdekes választásnak tűnhet, de figyelembe véve, hogy legalább annyira a jövőben élünk, mint amennyire a múlt tart fogva bennünket, talán érdemes megállni egy pillanatra és elgondolkodni, hogyan is tekinthetünk erre a jövőre. Képzeljünk el egy lehetséges világot, és máris egy valóság áll elénk – még akkor is, ha soha nem valósul meg éppen úgy, ahogy elképzeltük. De miért nem? És ha elfogadjuk, hogy a képzeletünkkel soha nem tudjuk pontosan azt a valóságot megragadni, ami lesz, akkor miért álmodozunk annyit mégis? A képregények, fantasztikus történetek, szuperhősökkel, vagy űrhajókkal telített filmek egyaránt olyan álmokat jelenítenek meg, amelyek kézzelfoghatóvá és értelmezhető alakzatokká formálják a képzeletünk elemeit. Az álmainkon való merengésnél pedig kevés emberibb dolog van a világon.

Ezeken kívül mindenkit szeretettel várunk a fordításról szóló konferencián, a könyvbemutatókon vagy akár a Filozófia Hosszú Éjszakáján, amire legalább egyszer az életben érdemes ellátogatni. A Lábjegyzetek Platónhoz egy minden évben megrendezésre kerülő nagykonferencia, amelynek idén az emlékezet a témája. Az ország minden részéről idelátogató előadók közösen próbálják majd meg végiggondolni, mit is jelent ez a fogalom.

Hosszú évek óta küzdünk az olyan előítéletekkel, hogy a filozófia, az elmélkedés ne lenne elérhető bárki számára. Ezek olyan tevékenységek ugyanis, amiket mindenki ismer és gyakorol a saját életében. Ezért is gondoljuk úgy, hogy a filozófia nem csak az egyetem berkeiben érzi jól magát, hanem egy kávézóban, egy kiállítótérben, vagy akár egy későtavaszi délután napsugarai között is. Reméljük, hogy minél többen döntenek úgy, hogy ellátogatnak valamelyik rendezvényre. Akár azért, mert még bohók, és kíváncsiak arra, hogyan lehet gondolkodni mindenféléről anélkül, hogy unalmas vagy túlzottan szabályozott lenne, akár ezért, mert már nem.

Módos Ádám és Szabó Ferenc

 új-1