Tiszatáj Szalon (2023. március 24.)

„A betűből. A szóból.”

KÉZIRATLENYOMATOK TANDORI DEZSŐ ÉS KURTÁG GYÖRGY TALÁLKOZÁSAIRÓL (2018–2022)

Fotó: Asbót Kristóf

A Tiszatáj Szalon meghívja Önt

„A betűből. A szóból.”

Kéziratlenyomatok Tandori Dezső és Kurtág György találkozásairól (2018–2022)

című kiállítás megnyitójára.

Időpont: 2023. március 24., péntek, 17 óra

Helyszín: Tiszatáj Szalon (A Tiszatáj folyóirat szerkesztősége), Szeged, 6722, Roosevelt tér 10-11. (bejárat a Palánk felől)

A megnyitón Rajk Judit (énekművész), Csonka Gábor (hegedűművész) és Zétényi Tamás (csellóművész) Kurtág György, Ligeti György és Jeney Zoltán szóló- és kamaraműveiből, Tandori Dezső inspirálta kompozícióiból szerkesztett műsort ad elő. 

A kiállítást megnyitja: Orcsik Roland író, költő, a Tiszatáj szerkesztője

A zenészekkel Kurtághoz fűződő kapcsolatukról beszélget: Orcsik Roland és Tóth Ákos

A kiállítás 2023. április 21-ig látogatható bejelentkezés alapján: [email protected]


A kiállításról: 

Kurtág György és Tandori Dezső a második világháború utáni magyar művészet és szellemi élet meghatározó alakjai, akiknek hatása messze túlterjed szűken vett szakterületük – a zene és az irodalom – hagyományosnak tekintett határain. Kurtág és Tandori neveit azonban nemcsak a korszak, a részben párhuzamos pálya állíthatja egymás mellé, hanem az a különleges barátság, mely a két alkotó életében az 1970-es évek elejétől fontos szerepet játszott. Találkozás nélküli barátságról van szó, olyan megszakít(hat)atlan, a távolság minden formáját legyűrő együttlétről, mely bizonyos intenzív szakaszokban rendkívüli „közös” művekkel örvendeztette meg a befogadóikat. Kiállításunk – mely a FUGA Budapesti Építészeti Központ tavalyi, azonos címmel megrendezett tárlatának anyagaiból nyújt válogatást – a két művész kései, 2018 és 2022 közötti üzenetváltásaira összpontosít. A címadó Tandori-versciklus a költő utolsó, 2019-ben bekövetkezett halála után megjelentetett kötetében fogalmaz meg egyszerre abszurd és megható művésztársi örökhagyást a zeneszerző számára. Kurtág pedig, aki mindig különösen élénken rezonált a költészet, és azon belül Tandori lírájának hívásaira, a költő halála után hasonlóan abszurd és megható gesztusokból építi barátságuk láthatatlan zenei emlékművét. 

A kiállításon Tandori Dezső és Kurtág György műveinek kéziratai, művészi kapcsolattartásuk írásos dokumentumai láthatók. 

A kiállított kéziratok magántulajdonban vannak.

A kiállítást létrehozták: Kokas Nikolett, művészettörténész, Rajk Judit, énekművész


A fellépő művészekről: 

RAJK JUDIT énekművész Budapesten született. Bölcsésztanulmányokat folytatott, majd énekművész diplomát, 2009-ben pedig “Summa cum laude” minősítéssel doktori fokozatot szerzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Jelenleg ugyanott az Egyházzene Tanszakon egyetemi docens, 2021. májusában sikerrel habilitált. 2013 szeptemberétől a kecskeméti Kodály Zoltán Intézet professzora. 2019 óta a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia címzetes tagja. Oratórium, dal- és kamaraénekes, rendszeresen megszólaltatja kortárs szerzők műveit, több vokális mű ősbemutatója fűződik nevéhez, magyar és külföldi szerzők írtak számára dalokat. 2018 óta dolgozik a Berlini Filharmonikusok Kamaraszólistáival, kamarazenei repertoárjukon elsősorban a 20. század első felének muzsikája és kortárs művek szerepelnek. Kortás zenei előadói munkájáért, új művek bemutatásáért 2005-ben, 2011-ben és 2018-ban Artisjus díjat kapott. Legutolsó szólóalbuma 2020-ban jelent meg a HUNGAROTON-nál, Kodály Zoltán, Dukay Barnabás, Jeney Zoltán és Balogh Máté szólóhangra írt munkáiból, Ellopott idő – Stolen Time címmel.2019-ben Kurtág György “…elszunnyadni, semmi több…”címmelRajk Juditnak írta és ajánlotta legújabb művét, a Tandori Dezső verseire írt,  7 dalból álló  kamaraciklusát. Európa számos országában, Oroszországban, Törökországban, Grúziában és az Egyesült Államokban vendégszerepelt, dalestekkel, kamarazenei produkciókkal, nagyzenekarok szólistájaként és mesterkurzusok professzoraként. Rendszeresen készít felvételeket a Magyar Rádió számára is. 1996 óta több kamaraformáció, így a CONTRASTON, a Trio Passacaglia és a Metrum Ensemble tagja. 2009-2022 között a FUGA Budapesti Építészeti Központban rendezett FUGAkoncertek művészeti vezetője. 1998-tól az Európai Kulturális Alapítvány, Budapest kuratóriumának tagja, 2009 óta a kuratórium elnöke. 2019 óta férje, a nemzetközi ismertségnek örvendő építész, látványtervező és emberi jogi aktivista Rajk László (1949-2019) hagyatékának őrzője és gondozója, emlékkiállítások kurátora, könyvek, katalógusok társszerkesztője. Az Art Department Független Művészeti Tér alapítója és vezetője.

CSONKA GÁBOR hegedűművész 1972-ben született Salgótarjánban. Zenész családból származik, édesapja klarinétművész. 5 éves korában kezdett hegedülni Budapesten. 1986-ban felvételt nyert a Zeneakadémia Előkészítő Tagozatára, ahol a Kiemelt Tehetségek Osztályában Szenthelyi Miklós tanítványa lett. Felsőfokú tanulmányait ugyanitt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen folytatta, 1996-ban kapott művészi diplomát. 1990-ben Szenthelyi Miklós meghívta játszani a Magyar Virtuózok Kamarazenekarba, amelynek azóta is tagja. Olyan híres zenészekkel, karmesterekkel játszott együtt mint Berkes Kálmán, Drahos Béla, Jandó Jenő, Jean-Pierre Rampal, Kocsis Zoltán és Vásáry Tamás. 

A klasszikus zene mellett a jazz is közel áll hozzá. 2004 óta a Sturcz-quartett primáriusaként rendszeresen játszik Al Di Meola koncertjein. Olyan híres muzsikusokkal szerepelt együtt mint a Buena Vista Social Club és Ibrahim Ferrer, Ian Anderson a Jethro Tull énekes fuvolistája, Chris Thompson a Manfred Mann énekese, Bill Evans jazz szaxofonos, Tina Harrods és az Orszáczky Jackie Band. 2017-2019 a Budapesti Operettszínház koncertmestere.

A koncertezés mellett tanít is, fontosnak tartja, hogy már gyermekkorban igényes szép muzsikát kapjanak tanítványai, megismerjék a klasszikus zene szépségét és pozitív példát lássanak maguk előtt. 2005-2011 között a hatvani Kocsis Albert Zeneiskola hegedű tanára, majd a Kispesti Zeneiskolában tanított, 2019-től a XVII. kerületi Bartók Béla Alapfokú Művészeti Iskola tanszakvezető hegedűtanára. Rajk Judittal 25 éve kamaráznak együtt, számos kortárs mű bemutatója fűződik nevükhöz.

ZÉTÉNYI TAMÁS csellóművész tanulmányait Budapesten, valamint az USA-beli Bard College-on végezte. Doktori fokozatát a Zeneakadémián Liszt Ferenc kései kamarazenéjéből írt disszertációval szerezte. A győri Széchenyi István Egyetem habilitált egyetemi adjunktusa, generációjának kiemelten foglalkoztatott muzsikusa, a Classicus Quartet és a Classicus Ensemble, valamint a Trio Passacaglia csellistája. 2020 óta rendszeresen fellép Gadó Gábor jazzgitárossal. Szólistaként is elismert, több európai országban és az USA-ban is koncertezett. A kortárs zene elkötelezett előadójaként sok zeneszerzővel van aktív munkakapcsolatban, jelentős ősbemutatókon működött közre. Legfőbb zenei inspiráció számára Kurtág György, a vele való rendszeres munkakapcsolat sok koncertet és zenei felvételt, előadást jelentősen befolyásolt és alakított. Legfontosabb kortárs produkciójának Tornyai Péter 70 perces, szóló csellóra és férfikarra komponált Dixit c. művét tartja, melyben a női énekes szólista Rajk Judit volt. Legújabb szólólemeze 2023-ban jelent meg a BMC Records gondozásában.


Támogató: NKA Zenei Kollégiuma