Tiszatájonline | 2014. június 10.

Versképek, ahogy a festő látja

INTERJÚ FÜRJESI CSABÁVAL
Versképek címmel indított közös irodalmi pályázatot a Tiszatáj, a REÖK és az irodalmipályázat.hu. A Versképek című pályázat témáját az idén 30 éves múltra visszatekintő Táblaképfestészeti Biennálén résztvevő kortárs művészek: Wahorn András, Dobó Bianka, Fürjesi Csaba, és Szabó Ábel egy-egy inspiratív festménye adja […]

INTERJÚ FÜRJESI CSABÁVAL

Versképek címmel indított közös irodalmi pályázatot a Tiszatáj, a REÖK és az irodalmipályázat.hu. A május közepén indult pályázat sikerét mutatja, hogy az első két kétben közel 100 pályázat érkezett. A Versképek című pályázat témáját az idén 30 éves múltra visszatekintő Táblaképfestészeti Biennálén résztvevő kortárs művészek: Wahorn András, Dobó Bianka, Fürjesi Csaba, és Szabó Ábel egy-egy inspiratív festménye adja. A téma egyik alkotóját Fürjesi Csabát kérdezte az irodalmipályázat.hu az irodalomhoz való viszonyáról, a művészeti ágak összekapcsolásáról valamit a képéhez írt versekről.

Olvasta már a festményéhez írt verseket?  Mennyire adják vissza az Ön által vászonra festett gondolatokat? Van olyan alkotás, ami megfogta az Ön műve és a vers által közvetített mondanivaló hasonlósága, vagy épp ellenkezőleg, az átadott üzenet különbözősége miatt?

Igen olvastam őket és meglepődtem, mert jók.  Lényegében a hangulatuk tetszett, az érzés, amit kiváltottak bennem. Érdekes, hogy ki hogyan fogadja a festményem, kiből mit vált ki. Belső vívódásokkal, talányokkal teli, szorongások, remények, stb., olyan, mint a kor, amiben élünk. A kép festésekor ez volt a célom, hogy ezek kifejeződjenek. Úgy látszik ez sikerült.

Mi a véleménye a művészetek ilyen típusú összekapcsolásáról? A pályázat sikere azt mutatja, hogy az irodalmárok szimpatizálnak vele.

Ez teljesen rendben van, és még több ilyen kapcsolódást kell kreálni. Alapjában véve minden művészeti ág ugyanazt a dolgot keresi, mutatja, láttatja a saját formanyelvén, emiatt több a kapcsolódási pont, mint azt gondolnánk.  Emberi létünk legmélyebb, legalapvetőbb kérdéseiről csak a művészet képes őszinte és természetes párbeszédre.

Milyen a kapcsolata az irodalommal? 

Sokat olvasok, döntően magyar és nemzetközi kortárs irodalmat. Itthoni írók közül sokat jól ismerek, többen írtak már a művészetemről.

Mi jön a Vízöntő éve után? Milyen munkákon dolgozik jelenleg?

Jelenleg egy nagy projekten dolgozom Ausztriában. A halleini papírgyár csarnokaiban lesz egy kiállításom a grafikáimból, melyeket a helyben készült cellulóz lapokra készítek. Rendkívül izgalmas a több ezer négyzetméteres csarnokokban megélni a műalkotások létét és üzenetét. A kiállítás idén ősszel nyílik több művészeti kísérő programmal együtt.

Forrás: irodalmipályázat.hu

furjesi-csaba

Fürjesi Csaba: A vízöntő éve

Kapcsolódó anyagok:

Versképek – irodalmi pályázat