Tiszatájonline | 2020. január 17.

Purcărete sajátos világa Szegeden

A ROMÁN KULTÚRA NAPJÁN FOTÓKIÁLLÍTÁS NYÍLT A DUGONICS TÉREN
A Budapesti Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókszervezete a Purcărete világa című multidiszciplináris projekttel – fotókiállítással, filmvetítéssel és a hozzá kapcsolódó beszélgetéssel – ünnepelte szerdán a Román Kultúra Napját. A tárlat február 17-ig tekinthető meg a szervezet Dugonics téri székhelyén… – HOLLÓSI ZSOLT AJÁNLÓJA

A ROMÁN KULTÚRA NAPJÁN FOTÓKIÁLLÍTÁS NYÍLT A DUGONICS TÉREN

A Budapesti Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókszervezete a Purcărete világa című multidiszciplináris projekttel – fotókiállítással, filmvetítéssel és a hozzá kapcsolódó beszélgetéssel – ünnepelte szerdán a Román Kultúra Napját. A tárlat február 17-ig tekinthető meg a szervezet Dugonics téri székhelyén.

A világhírű román rendező, Silviu Purcărete sajátos és izgalmas világával egyszer már találkozhattak a szegedi nézők: a 2010-es Armel Operafesztiválon láthattak tőle egy különleges előadást a nagyszínházban. Szergej Prokofjev Valerij Brjuszov történelmi regénye alapján komponált ötfelvonásos operáját, A tüzes angyalt magyarországi bemutatóként tűzte műsorra és hozta el Szegedre versenyprodukcióként a Debreceni Csokonai Színház operaegyüttese. Purcărete egyszerre álomszerű és expresszív rendezése Kocsár Balázs vezényletével Szegeden is óriási sikert aratott. A Raymond Duffaut vezette nemzetközi zsűritől elnyerte a legjobb produkció díját, valamint az egyik főszereplő, a Renatát éneklő olasz szoprán, Cristina Baggio lett a fesztivál legjobb női előadója.

Az 1950-ben Bukarestben született Silviu Purcărete 1974-ben végezte el a rendező szakot a  román főváros Színház- és Filmművészeti Egyetemén. A craiovai Nemzeti Színházban rendezett előadásaival 1990-től rangos nemzetközi színházi fesztiválokon világraszóló sikert aratott. 1992 és 1996 között a bukaresti Bulandra Színház igazgatója volt, majd 1996-2002 között a Limoges-i Színházi Központot vezette, ahol színházi akadémiát is alapított. Operarendezőként is elismert, a világ legnagyobb dalszínházaiban dolgozik. A Magyar Állami Operaház az ő rendezésében mutatta be Eötvös Péter A szerelemről és más démonokról című operáját. A Nemzeti Színházban először 2015-ben Shakespeare Ahogy tetszik című vígjátékát rendezte, amely nagy sikert aratott a craiovai és a gdanski Shakespeare-fesztiválon. 2003-tól az Európai Színházak Uniójának egyéni tagja, Párizsban él.

Szomszédaink minden évben nemzeti költőjük, az 1850. január 15-én született Mihai Eminescu születésnapján ünneplik a Román Kultúra Napját. Szerdán, a 170. évfordulón a Budapesti Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókszervezete Dugonics téri székhelyén a Purcărete világa című multidiszciplináris projekttel emlékezett. A tárlat a Román Kulturális Intézet, a budapesti Nemzeti Színház és az UNITER (a Román Színházak Egyesülete) együttműködésében jött létre, és a rendező legkülönbözőbb témákban világszerte készített fotográfiáit mutatja be. A projekt tavaly márciusban indult a Purcărete által a Nemzeti Színházban rendezett Csehov-darab, a Meggyeskert (Cseresznyéskert) budapesti bemutatója alkalmából.

A kiállítás szerdai megnyitójához kapcsolódva magyar felirattal Szegeden először láthatta a közönség Silviu Purcărete első filmjét, a 2010-ben forgatott Valahol Palilulában-t. A vetítés előtt Király Hajnal filmesztéta és Bogdan Geană, a fiókintézet programfelelőse ajánlotta a nézők figyelmébe a fotóválogatást és a hatvanas évek Romániájában játszódó különleges képi világú filmet. Mint fogalmaztak, mindkettőn érezhető Eminescu szellemi örökségének nyoma is, és a kettő együtt jól felidézi Purcărete anekdotikus világát. Ebben a világban az emlékezésnek fontos része a pletyka és a vicc is, ami a Ceaușescu-rezsim idején a hivatalos memóriával szemben egyfajta ellen-memóriaként létezett Romániában. Beszéltek arról is, hogy a kortárs román filmet az emlékezésre és az emlékeztetésre való egyfajta önterapeutikus igény és erős realizmus jellemzi. Szemben a kortárs magyar filmmel, amely az 1990-es évektől nem nagyon akar emlékezni. Purcărete 2012-ben bemutatott, stúdió körülmények között forgatott, fekete humorral is operáló, szürreális, abszurd filmje nem ehhez a kortárs román tendenciához kapcsolódik, hanem a kommunista rendszer sajátos metaforája. Érdekessége, hogy a főszerepet, a gyermektelen Palulilába érkező fiatal gyermekorvos figuráját a rendező a kolozsvári magyar színészre, Dimény Áronra bízta, akinek kifejező arca mindvégig pontosan tükrözi a történetet.

A Purcărete világa fotókiállítás február 17-ig tekinthető meg – hétfőtől péntekig 9 és 15 óra között – a Budapesti Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókszervezetének Dugonics téri székhelyén.

Hollósi Zsolt