Tiszatájonline | 2019. július 9.

Szemelvények Újvidék lapjairól és falairól

A FORUM KÖNYVKIADÓ ESTJE AZ ÜNNEPI KÖNYVHÉTEN
Népes társaság gyűlt össze június 14-én a Dugonics téren, majd a Grand Café színpadán, ahol bemutatkozott az újvidéki Forum Könyvkiadó. Antalovics Péter, Antal Szilárd, Balázs Attila, Benedek Miklós, Böndör Pál, Kormányos Ákos, Papp Katalin, Patócs László és Szilágyi Mária mutatták be frissen megjelent könyveiket. A szerzőkkel Berényi Emőke, Bicskei Gabriella, Brenner János és Losoncz-Kelemen Emese, a Fórum szerkesztőgárdája beszélgetett… – VARGA RÉKA BESZÁMOLÓJA

A FORUM KÖNYVKIADÓ ESTJE AZ ÜNNEPI KÖNYVHÉTEN

Népes társaság gyűlt össze június 14-én a Dugonics téren, majd a Grand Café színpadán, ahol bemutatkozott az újvidéki Forum Könyvkiadó. Antalovics Péter, Antal Szilárd, Balázs Attila, Benedek Miklós, Böndör Pál, Kormányos Ákos, Papp Katalin, Patócs László és Szilágyi Mária mutatták be frissen megjelent könyveiket. A szerzőkkel Berényi Emőke, Bicskei Gabriella, Brenner János és Losoncz-Kelemen Emese, a Fórum szerkesztőgárdája beszélgetett.

A bemutató Balázs Attila ​Magyar Faust című regényével kezdődött. Losoncz-Kelemen Emese felvezetőjében elhangzott Max Ernst frappáns definíciója a szürrealizmusról – avagy az esernyő és a varrógép találkozása a boncasztalon. Ez a szürrealitás Balázs Attila esetében Hatvani István, Doktor Faust és Nikola Tesla találkozásában teljesedik ki. Tesla betegként fekszik egy kórteremben, miközben a két doktor egzisztenciális, létfilozófiai kérdésekről vitatkozik. A jó, a gonosz és a ráció archetipizált alakjaiként jelennek meg és formálják a narratívát.

Böndör Pál Balázs Attilánál lényegesen szikárabb, minimalistább nyelvezetű verseskötetével folytatódott a beszélgetés, a ​Vásárlási Lázgörbével. Berényi Emőke megemlíti, hogy az író munkássága Magyarországon kevésbé ismert, pedig az Új Symposion egyik oszlopos tagjáról beszélünk. A legutóbbi két kötetével szemben, melyekben valamiféle számadás zajlik, a most kiadottban a fogyasztói társadalom karikatúrája kerül terítékre, mindezt Maurits Ferenc illusztrációi teszik teljessé.

Patócs László neve főként kritikusként és irodalomtörténészként ismert, most azonban minden erre utaló előzmény nélkül megszületett első regénye, a ​Vezeti a népet. Kisregény. Patócs elmondja, hogy a szépirodalmi mű megszületését két fontos tényező inspirálta, egyrészt Comenius ​A világ útvesztője és a szív paradicsoma című műve, melyből nyelvi felépítés szempontjából inspirálódott. A másik tényező egy Szabadkán történt közjáték volt egy pékség előtt, amely a későbbiekben nem hagyta nyugodni a szerzőt. Az esemény leírásához formát kellett találnia, ez pedig csakis széppróza lehetett. Patócs szándékosan dolgozik patikamérlegen kiszámított mondatkonstrukciókkal és egy olyan narratív struktúrával, amely egyhelyben tartja a történéseket, előre kiszámíthatatlan módon építi a cselekményt.

Benedek Miklós immár harmadik, ​Miközben halkan című verseskötetével szerepelt a könyvhéten. Berényi Emőke elmondja, hogy szerinte a kötet címének méltó befejezése lett volna a ​kihalunk. A versek egy lassú hanyatlástörténetet vezetnek fel, melynek ezúttal is állandó kísérői Benedek Miklós mitikus figurái.

Az este második felét Antalovics Péter verseskötete, a Távoli pólusok nyitotta. A szerző korábbi köteteit meglehetősen pozitívan fogadta a kritika, témaválasztásait illetően ezúttal is a megszokott úton maradt. A társadalmi beágyazottság, az egyén helye ebben, és a valóság hamis közösségélménye folyamatos problémagócként érvényesül a költészetében. A címben előrevetített polarizáltság a teljes kötet vezérmotívumát képezi, Antalovics szerint a mindennapi valóság polarizáltan működik, a szubjektum, a mindennapi tapasztalat és a hatalmi struktúrák között oszcillálva.

A beszélgetés Kormányos Ákos és Papp Katalin költészetének furcsa testképeivel folytatódott. Kormányos ​Paraván című kötetének roncsolt női testei az intimitás lehetőségét tárgyalják az idealizált és távoli nő karakterisztikájával szemben. A test anatómiai pontossággal megírt feltárása visszatérő eleme ennek a költészetének. Papp Katalin ​Kés a párna alatt címet viselő kötetében a test a felszabadulás lehetőségét hordozza magában. A saját testhez fűzött viszony dekonstruktívból a szabadulás felé lép és az élvezet performatív eszközévé válik.

A Forum Könyvkiadó bemutatkozó estjét Antal Szilárd és Szilágyi Mária ​Üzenet a falakról című munkája zárta, mely szerencsésen zökkentette ki a közönséget abból az illúzióból, hogy a kiadó csak szépirodalommal dolgozik. Antal Szilárd az Újvidéki Művészeti Akadémia tanára, rendezőként és fotósként is dolgozik, Szilágyi Mária építészmérnök, emellett műemlékvédelemmel foglalkozik. A fotóalbum némiképpen romantikusnak ható célt teljesített, az újvidéki Mária Neve római katolikus templom falaiba vésett nevek és történetek megörökítésére és felkutatására vállalkozott a szerzőpáros. A templom egyfajta emblematikus szerepet tölt be Újvidék történelmében, mauzóleumként őrizte meg a falakba vésett kisemberek történetét.

A Forum jelenleg kettős kiadásokkal dolgozik a jobb magyarországi terjeszthetőség érdekében. 1957-es alapításuktól kezdődően fontos számukra, hogy széles spektrumú műfaji keretek között működjenek a fordítások mellett. Mindez a legfrissebb kiadásaikra nézve is
érvényesnek mutatkozik, ahol a régi szerzőgárda mellett ezúttal is helyet kaptak a fiatal szerzők első köteteikkel.

Varga Réka

      

Fotó: Pajzer Csaba