Plüss Műhely | 2017. december 5.

„mintha nem is 2016 Magyarországán lennénk!” – Rajzolj nekem! a Pagonyban

INTERJÚNK EGY NEM MINDENNAPI ESEMÉNY ÖTLETADÓJÁVAL, DÁNIEL ANDRÁSSAL
Ebben az évben a Rajzolj nekem! jótékonysági program másodszorra kerül megrendezésre a Pagonyban. December 10-én több illusztrátor várja az érdeklődőket, akik nemcsak kedvenc rajzolóiktól szerezhetnek szuper karácsonyi képet a fa alá, hanem így a rászoruló könyvtáraknak is segíthetnek […]

INTERJÚNK EGY NEM MINDENNAPI ESEMÉNY ÖTLETADÓJÁVAL, DÁNIEL ANDRÁSSAL

Ebben az évben a Rajzolj nekem! jótékonysági program másodszorra kerül megrendezésre a Pagonyban. December 10-én több illusztrátor várja az érdeklődőket, akik nemcsak kedvenc rajzolóiktól szerezhetnek szuper karácsonyi képet a fa alá, hanem így a rászoruló könyvtáraknak is segíthetnek.

– Hogyan pattant ki a fejedből egy jótékonysági projekt ötlete, és miért éppen könyvtárakban gondolkoztál?

– Sokat hívnak vidékre író-olvasó találkozókra. Ennek köszönhetően gyakran eljutok kistelepülések könyvtáraiba. Könyvtáron sokszor egyetlen szobát kell érteni az általános iskolában vagy a művelődési házban. És itt most olyan településekről beszélek, amelyek távol vannak mindentől – nagyvárostól, elérhető munkahelyektől – és többnyire még megközelíteni sem könnyű őket, mivel gyakran egyetlen, életveszélyesen kátyús út köti őket össze a külvilággal. Bizony ezeken a településeken is élnek gyerekek. Gyerekek, akiknek az irodalommal, az olvasással való találkozásra az egyetlen esélye – az iskolán kívül – a könyvtár lehet. Ám sok ilyen kis könyvtár a szűkös források miatt alig jut hozzá új könyvekhez, nehezen tudja bővíteni, a gyerekek számára vonzóvá tenni az állományát. Szerettem volna a magam eszközeivel valahogy segíteni nekik, még ha ez a segítség végtelenül kicsi is a szükség mértékéhez képest. A magam eszköze pedig az írás mellett, ugyebár, a rajzolás. Arra gondoltam, hogy Karácsony közeledtével azok, akik ismerik és szeretik a kortárs gyerekkönyveket, talán szívesen vásárolnának rajzokat a kedvenc illusztrátoraiktól – pláne, ha ezek a rajzok direkt nekik, a szemük láttára, az ő kérésük alapján készülnének. Talán ebből összejönne annyi pénz, gondoltam, amiből már érzékelhető mennyiségű könyvet vehetnénk a kiskönyvtáraknak. Az ötletet pedig tett követte!

DSC_2579

– Hogyan fogtál a megvalósításhoz, és kik működnek veled együtt? Milyen nehézségek merültek a lebonyolítás során?

– A Pagony Bartók Béla úti boltja ideális helyszínnek tűnt egy ilyen esemény számára, úgyhogy őket kerestem meg az ötlettel. Nagyon nyitottak voltak, sőt a helyszín biztosításán túl azt is felajánlották, hogy a befolyt összegért bekerülési áron adnak majd könyveket, ezzel is támogatva az akciót. Nagy öröm volt, hogy a felkért grafikusok is azonnal igent mondtak a megkeresésre. Agócs Írisz, Pásztohy Panka, Mészely Ilka és Igor Lazin voltak tavaly a társaim. Az akció lebonyolítása meglepően simán ment, hála a kiadó és a bolt munkatársainak. Nagyon nagy volt az érdeklődés, ám a jelentős tömeg ellenére fantasztikus volt a hangulat, mindenki kedves és türelmes volt mindenkivel – mintha nem is 2016 Magyarországán lennénk!

– Mi alapján dől(t) el, hogy melyik könyvtár szorul rá jobban adományra, és hogyan éritek el őket?

– Ehhez szakirányú segítséget kértem és kaptam. Nagyon jó kapcsolatban vagyok az egri Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár munkatársaival. Ők hosszú évek óta fantasztikus munkát végeznek a hozzájuk tartozó közel száz kiskönyvtárral. Nem csak könyvekkel, hanem izgalmas programokkal is járják a településeket – amikor mesélnek a munkájukról, sosem értem, hogy van ennyi mindenre energiájuk! Szóval ők adtak segítséget, hogy a megyei könyvtári központok bevonásával ki tudjuk választani azt a 22 kistelepülési könyvtárat, ahová végül eljutottak a könyvadományok.

DSC_2548

– Hogy néz ki maga a jótékonysági nap? (Kérdezem én, aki tavaly a nővéremék családjánál, a rajzoddal elvittem az év karácsonyi ajándéka címet…)

– Idén december 10-én, vasárnap kerül megrendezésre az akció, a tavalyihoz hasonlóan most is a budai Pagony könyvesboltban. Reggel 10-től délután 5-ig tart a program. Idén több rajzoló vesz részt az eseményen, két turnusban. 10-től délután 1-ig Baranyai (b) András, Bernáth Barbara és Horváth Ildikó, délután 2 és 5 között pedig Kőszeghy Csilla, Pásztohy Panka és Szegedi Katalin várja az érdeklődőket. Na meg én, aki rajzolóként és házigazdaként is egész nap a helyszínen leszek. Ezt az eseményt az különbözteti meg egy szokásos jótékonysági kiállítástól, hogy itt személyes kapcsolat van alkotó és vásárló között, sőt az utóbbi még kérhet is az előbbitől! Minden rajzolónak van egy saját asztala, oda lehet menni hozzájuk, ők pedig – persze az ésszerűség határain belül – szívesen teljesítik a kéréseket. Tavaly nagyon izgultunk, hogy kezelhető lesz-e ez a helyzet, nem kapunk-e túl sok, adott körülmények között nehezen teljesíthető kérést. Ám felesleges volt az aggodalom! Mindenki értette a helyzetet, és csak ritkán fordult elő, hogy valami bonyolult, sok szereplős csoportképet szerettek volna kapni valamelyik kollégától. Ilyen kérések esetén igyekeztünk kompromisszumra jutni az illetővel…

– Hogy sikerült összességében az akció és változtattok-e valamin a tapasztalatok alapján? 

– Tavaly minden várakozást felülmúlt az akció sikere! Több mint 700.000 forint gyűlt össze, amiből igencsak tartalmas könyvcsomagokat sikerült összeállítanunk, a legkisebbeknek készült lapozóktól a kamaszoknak szóló regényekig. Nehézség egyedül a könyvcsomagok célbajuttatásával volt. Ez jobban elhúzódott, mint szerettem volna. Ebben segít nekünk idén a Fürgefutár csomagszállító cég, akik támogatói lettek az akciónak, és biztosítani fogják, hogy a könyvadományok gyorsan eljussanak a megfelelő könyvtárakba. Remélem, idén még a tavalyinál is több könyvet rejtenek majd a csomagok!

DSC_2547 DSC_2548 DSC_2564 DSC_2565 DSC_2571 DSC_2575 DSC_2579 rajzolj_nekem2016