Plüss Műhely | 2018. február 28.

Lehet-e a paleo is vega?

EGY REFORM DINOSZAURUSZ KALANDOS ÚTJA A FOGORVOSHOZ
Kicsit félve vettem a kezembe M. Kácsor Zoltán dinoszauruszos road movie-ját, hiszen az őshüllők rajongótáborából kiestem már valamelyest, a másfél éves kisfiam pedig még éppen nem esik bele. Pozitív csalódásomat jól mutatja, hogy kis híján egy lendülettel olvastam el a mesét… – MAKKAI-KOVÁCS KRISZTINA KRITIKÁJA

EGY REFORM DINOSZAURUSZ KALANDOS ÚTJA A FOGORVOSHOZ

Kicsit félve vettem a kezembe M. Kácsor Zoltán dinoszauruszos road movie-ját, hiszen  az őshüllők rajongótáborából kiestem már valamelyest, a másfél éves kisfiam pedig még éppen nem esik bele. Pozitív csalódásomat jól mutatja, hogy kis híján egy lendülettel olvastam el a mesét, amelyet minden kétséget kizáróan a Süsü, a sárkányhoz tudnék hasonlítani. Már ha szükség van egyáltalán az összehasonlításra, mert ebben az esetben dínó vagy sárkány édesmindegy, a lényeg úgyis egy: a barátság.

A történet egy kalandos utazást követ végig, amiben három jóbarát próbál eljutni a fogorvoshoz, ki-ki más célból. Rilex, a jámbor T-Rex és Kunyi, a kis keselyű már régóta együtt nevelgetik a barátságos, ámde kissé depressziós ősragadozó gyümölcsöskertjét, a kismadár legnagyobb bánatára, hiszen így be kell érnie vegetáriánus fogásokkal finom, friss hús, kolbász és szalonna helyett. Rilex viszont hajthatatlan: nincs vadászat, maximum döghús, a barátok viszont még így is elkerülik, hiszen senki nem meri megkockáztatni, hogy vacsoraként végezze az óriási dínó tányérján. Szocializációs és népszerűségi törekvései a tanulás irányába terelik, és egy fontos segítő szakmát választ:  fogásznak képzi ki magát. Kisvártatva meg is érkezik az első beteg, szerencsétlenségére Barmol, a raptor. A rosszul sikerült fogászati kezelés indítja el az utazást, hegyen-völgyön, veszélyeken át, a dínók paradicsoma felé, ahol a szakértő segítség is fellelhető – ígéri a károgó varjú, Káró, akinek szavahihetősége és jóindulata is erősen kétségbe vonható.

A mese alapeleme és egyben váza a humor, ami a különböző beszédhibákból, az ezekből adódó félreértésekből, vicces helyzetekből, szóviccekből áll össze, némi helyzetkomikummal fűszerezve. A karakterek összetettek, bonyolultabb személyiségről árulkodnak, így a szereplőket is jobban megismerjük, mint egy átlagos mesében. A főhősök emberi tulajdonságait jól példázza Kunyi figurája, aki olykor egy kicsit sunyi, és némi nevelésre szorul jólelkű barátjától és lakótársától, Rilextől. A barátság, a becsület, mások tisztelete, a jóindulat és a bátorság – csak néhány azon tulajdonságok közül, melyekre a szerző hangsúlyt helyez.

A szöveg jól szerkesztett, lendületes és izgalmas részei lehetővé teszik a folytatólagos felolvasást, olvasást, így az “utazás” akár egy esti mesesorozatnak is beillik. Az egyes epizódok rövidek és fordulatosak, folyamatosan fenntartják kisebbek és nagyobbak érdeklődését egyaránt.

A hosszú és bonyolult dinoszaurusz nevek azonban megakaszthatják az olvasást, a gyerekek kevés eséllyel tudják  megjegyezni, ráadásul nem mindenki készül paleontológus pályára. Emellett szinte szúrja az olvasó szemét az a néhány helyesírási hiba, amik valószínűleg egyszerű elütések, de semmiképp sem tesznek jót a szövegnek.

Csukás István Süsüje hasonló alapokkal dolgozik, mint a dínók kalandos útját megörökítő meseregény. Itt ugyan nincs királyfi, és dínók foglalják el az egyfejű sárkány főszerepét, de a jámbor főhős ebben a mesében is a jó oldalon áll. A ragadozó lét helyett úgy dönt, hogy nem eszi meg barátait, inkább megpróbál belőlük minél többet szerezni. A humorral és tanulsággal teli, izgalmasan és okosan, jól végiggondolt olvasmány hamar megszerettetheti a könyveket kicsikkel és nagyokkal is.

Sok szülő gyakran az illusztrációk alapján választ könyvet, hiszen nincs mindig ideje a könyvesboltban hosszabban tanulmányozni az adott művet. A dínók képi megjelenítése egyszerű, letisztult, kifejező. Kecskés Judit illusztrációi tökéletesen kiegészítik a szöveget, mindig a megfelelő helyen beszúrva egy-egy jelenet mellé, csodásan visszaadva annak képi világát.

A befejezés igazán sejtelmesre sikerült, hiszen valódi lezárás nincs, Rilex hazavágyik a gyümölcsösbe, de rá kell venni a barátokat, hogy tartsanak vele a visszaúton – mi ez, ha nem a folytatás kilátásba helyezése!? Mindenesetre én nagyon várom, lehet, hogy addigra már a fiam is belenő a dínó korosztályba.

Makkai-Kovács Krisztina

M. Kácsor Zoltán: Utazás Dínomdánomba

Illusztrátor: Kecskés Judit

Kiadó: Kolibri kiadó

Kiadás éve: 2017

Kapcsolódó írásunk:

Hegyesi Gabriella: Enni vagy nem enni? >>>