Tiszatájonline | 2015. december 11.

„Ki mondta, hogy jó volt?”

KISS LÁSZLÓ KÖTETÉNEK BEMUTATÓJA
Teltház előtt zajlott Kiss László Ki mondta, hogy jó volt? (FISZ, 2015) című kötetének szegedi bemutatója. A gyulai szerzővel Bíró-Balogh Tamás beszélgetett a Milleniumi Kávéházban, ahol még a pótszékeket is elfoglalta a kíváncsi közönség […]

KISS LÁSZLÓ KÖTETÉNEK BEMUTATÓJA

Teltház előtt zajlott Kiss László Ki mondta, hogy jó volt? (FISZ, 2015) című kötetének szegedi bemutatója. A gyulai szerzővel Bíró-Balogh Tamás beszélgetett a Milleniumi Kávéházban, ahol még a pótszékeket is elfoglalta a kíváncsi közönség.

Az összeszokott páros legelőször a könyvhöz kapcsolódó címadási kísérleteket fejtegette. Az eredeti elgondolás szerint Árnyas utcai szép napokként vehettük volna kezünkbe e kötetet, egy későbbi ötlet nyomán A hely lett volna az igazi, ám ezeket az elkapkodott gondolatokat felváltotta a mű végső, jelenlegi címe, mely egy kötetbeli szövegben érhető tetten, s mely szöveg a leszámolt gyermekkorról tanúskodik.

Bíró-Balogh szerint vannak olyan írók, akik egész életükben egy könyvet írnak, hasonló tematikát mutatnak, s ugyanolyan történetek sorát vonultatják fel. Kiss tagadja, hogy ő is ezen szerzők táborába tartozna, annak ellenére, hogy tizennégy éve próbálta megírni művét, s novelláiban kétségtelenül ismétlődnek bizonyos motívumok, helyzetek. Az ő kötetbeli nagymamája például többet már soha nem fog meghalni, hiszen annyiszor, és oly sokféle módon írta már meg a halálát, mely ebben a legutolsó műben tudott igazán hitelessé válni. A Ki mondta, hogy jó volt töredezettebb szerkezete is eltér az eddigi kötetekétől, nyelvezetében újdonságokat alkalmaz, s különleges humora is új színt hoz a szerző prózavilágába.

A kötet műfaji kereteinek behatárolása izgalmas játéknak bizonyult. Az író nem akarja beskatulyázni könyvét, lényegtelen, hogy novellafüzérként vagy regényként olvassuk a szövegek sorát, egyedül az a fontos, hogy az olvasó élvezettel nyúljon a kötet szövegeihez.

Az est második félidejében bemutatásra került a szintén idén megjelent Outcast (Atheneum, 2015) című metálregényként fémjelzett könyv is, melynek angol és német fordítása máris folyamatban van. Az Outcast az Ektomorf nevezetű magyar metálzenekar frontemberét, Farkas Zoltánt mutatja be. Kezdetben csak annyi vált világossá Kiss számára, hogy ennek a mélyről jövő, hányattatott sorsú énekesnek mindenképpen meg kell írni a történetét. Az alkotás interjúkötetként indult, végül egy regényszerű kompozícióvá formálódott, mely a zenész szemszögéből láttat, ám magába olvasztva a szerző beszédmódját szerepcserének ad teret, s fikcióba hajlik.

Az Outcast debütálása óta Kiss tudatosan tart rövid írásszünetet, bár szerkesztői és tanári feladatai mellett egyébként is egyre kevesebb ideje marad az alkotásra. Ettől függetlenül sorakoznak az összefűzésre, tisztázásra váró írások, s egy következő kötet terve is kezd kirajzolódni előtte.

Mészáros Anikó

covers_353201Kiss László Ki mondta, hogy jó volt? 

Fiatal Írók Szövetsége

Budapest, 2015

168 oldal

2 000 Ft