Tiszatájonline | 2023. március 7.

2023. március 13.

Író-olvasó találkozó Totth Benedekkel

BOLYGÓ BOGOZÓ RENDEZVÉNYSOROZAT

Bolygó bogozó: Irodalomterápiás foglalkozások egyetemistáknak és író-olvasó találkozók magyar ifjúsági regények szerzőivel.

Az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék és a Bakonyi Alapítvány rendezvénysorozatának minden rendezvénye két részből áll. Az első részben az Informatikus könyvtáros BA iskolai és gyermekkönyvtáros specializációján tanulók számára szervezünk irodalomterápia-foglalkozást képzett biblioterapeuták vezetésével. Ezek a foglalkozások zártkörűek. Várunk viszont minden érdeklődőt a hétfőnként, 16:00 órakor kezdődő író-olvasó találkozókra!

Ötödik alkalommal TOTTH BENEDEK Margó-díjas író, műfordtó, szerkesztő lesz a Bolygó bogozó vendége. Az irodalomterápiás foglalkozás szövege a Holtverseny (Bp., Magvető, 2014) című (ifjúsági) regénye lesz, a foglalkozást PÉCZELY DÓRA irodalomterapeuta, szerkesztő tartja. Totth Benedekkel SZEKERES NIKOLETTA gyerekirodalom-kutató, szerkesztő, kritikus beszélget.

Totth Benedek (1977, Kaposvár) Margó-díjas író, műfordító, szerkesztő 2002-től szabadúszóként több mint hetven amerikai és angol regényt, novelláskötetet fordított le, ezek között több Cormac McCarthy-, Aldous Huxley-, Chuck Palahniuk-, Iain M. Banks-, Hunter S. Thompson-, Suzanne Collins-, Neil Gaiman-, Ray Bradbury-, Philip K. Dick- és Stephen King-mű szerepel. 2014-ben saját regényével „valósággal berobbant a magyar irodalomba”, a Holtversenyért 2015-ben a legjobb első prózakötetért járó Margó-díjat is megkapta, és eddig francia és angol nyelvre fordították le. Az Átrium és Mentőcsónak közös produkciójaként, Kovács Máté rendezésében a műből azonos címmel színdarab készült 2021-ben. Második regényét, Az utolsó utáni háborút 2017-ben publikálta, a mű egy posztapokaliptikus világot mutat be.

A Holtverseny fülszövege:
„Magyarország valamelyik elhagyatott, vidéki elkerülőútján egy kamaszokkal teli sportkocsi száguld a koromsötét éjszakában. Éppen elég fenyegető kezdet ez egy regényhez, de még így is váratlan, ami a folytatásban következik. Totth Benedek nem bánik kesztyűs kézzel sem regényalakjaival, sem az olvasókkal első könyvében. A kamaszregény, a krimi, a lélektani thriller és a fejlődési regény elemei keverednek ebben a különös, nyomasztó és olykor mégis humoros, kegyetlen, de nem öncélú prózában. Ha valaki a mai Magyarországra, s a benne meglehetősen elhagyatottan, néha boldogan, többnyire boldogtalanul, olykor szomorúan, de gyakrabban inkább dühösen ténfergő tizenévesekre ismer, nem téved nagyot. Mégsem a társadalomkritikán van a hangsúly, hanem a nagyon is személyes szembenézésen azzal a kamasszal, aki mi magunk is voltunk, vagy lehettünk volna ezen a sivár, nem vénnek való vidéken, ahol még a vaddisznók sem azok, amiknek látszanak.”

Szekeres Nikoletta (1978, Budapest) gyerekirodalom-kutató, kritikus, a Kortárs folyóirat szerkesztője, irodalomszervező, a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum egyik alapító tagja és elnöke. Missziója, hogy a kortárs magyar gyerek- és ifjúsági irodalom minél több gyerekhez és szakemberhez eljusson, hogy új kutatásokat inpiráljon a témában, illetve adott esetben összefűzze a kanonizált és klasszikus irodalommal. Irodalomszervezői tevékenységéhez kapcsolódik a nemzetközi könyvvásárokon (Bologna, Mülchen) való aktív részvétel, Az Év Gyerekkönyve Díj, az Írókat az iskolába program, a karácsonyi könyvgyűjtés, a kárpátaljai könyvgyűjtés és a HUBBY szakmai estek, konferenciák megrendezése.

Péczely Dóra (1968) irodalom, film- és tánckritikus, biblioterapeuta, korábban a Magvető Kiadó főszerkesztője, majd a Tilos az Á Könyvek szerkesztője, jelenleg a Prae Kiadó munkatársa. Az ifjúsági irodalom olyan fontos, a kortárs magyar irodalmat népszerűsítő antológiáit szerkesztette, mint például a White Ravens 2018-as listájára beválogatott Szívlapát, a Lehetnék bárki (Kortárs és kortalan versek) és a Szevasz (25 kortárs novella), Tízig aludni (25 kortárs és kortalan novella).

Bővebb információhttps://www.huminf.u-szeged.hu/

A programsorozat folytatásában: