Tiszatájonline | 2023. február 26.

Valódi történet alapján

AZ ORVOSOK HERCEGE – BOLDOG BATTHYÁNY-STRATTMANN LÁSZLÓ

VERMES NIKOLETT INTERJÚJA BATTHYÁNY BOLDIZSÁRRAL
Először forgatott olyan filmet egy magyar nemesi család, amiben maguk a családtagok is szerepet vállaltak. Az orvosok hercege – Boldog Batthyány-Strattmann László című alkotást egy hónapja mutatták be a nyilvánosság előtt. A műről a főszereplő, Batthyány Boldizsár beszél.


– Régi álom vált valóra? 

A film ötlete édesanyámat, Batthyány-Schmidt Margitot dicséri, aki minden idejét a családi örökség továbbadásának szenteli. Régóta szerettük volna bemutatni dédapám történetét. A filmmel kapcsolatos munka tavaly nyáron kezdődött. Az eredeti elképzelés szerint egy riportert akartak felkérni arra, hogy beszélgetések által felelevenítse Boldog Batthyány-Strattmann László életét, majd édesanyám egy napon rám nézett, és felvetette a kérdést, hogy miért nem inkább egy Batthyány szerepel az alkotásban? Én pedig boldogan vállaltam a feladatot, sokat készültem kérdésekkel, az interjúalanyok megismerésével és a helyszínekkel. Dunakilitin, Körmenden, Köpcsényben, Németújváron, Felsőörsön és Budapesten forgattunk két héten keresztül, reggeltől estig. A felvételek ősz elején készültek el, hiszen az egyetemi kötelességeim miatt később erre nem volt idő. A forgatás idején is dolgoztam, illetve vezettem Fiatalok Batthyány Körét.

– Milyen volt a közös munka a stábbal?

Egy nagyon családias, de tehetséges stábbal dolgoztunk együtt. Kiss Stefán Mónika rendező révén két nagyszerű operatőr, egy fényképész és egy hangtechnikus segítette a film elkészítését. Jó kapcsolat alakult ki közöttünk, ami ma is aktív, akárcsak a színészekkel. Két amatőr művész játszik a filmben, akik átkötő játékokkal teszik elevenebbé az alkotást. Sótonyi Gergellyel és Sótonyiné Prevoz Cecíliával egy véletlen során találkoztunk, amikor elmentünk a Pasaréti Színjátszó Kör Jöjj és láss! című előadásra, ami ugyancsak dédapám életét mutatja be. A darab után azonnal odamentünk hozzájuk, és megosztottuk velük a film tervét. Kiderült, hogy a színészpár a való életben is házastár, ez pedig plusz értéket adott a közös munkához. Míg a Herceg Batthyány-Strattmann Ödönt alakító fiatal színész Tersztyánszky Ferenc szintén az társulat tagja.

– A színészek kívülállóként elevenítették fel Boldog Batthyány-Strattmann László és felesége alakját. De te magad a dédunoka személyében szerepelsz a produkcióban. Milyen érzés egy családtagról filmet készíteni?

Meglepett, hogy országhatáron túl is nagy tiszteletnek örvend a dédapám; hogy egyházi, gazdasági és tudományos vezetők egyaránt példaként említik. Kötelességemnek érzem, hogy ennek hangot adjak. Fontos számomra, hogy dédapám önmagát háttérbe helyezte azért, hogy másokon segítsen. A mai társadalomban minden az individuumról, az egyénről szól, kevesen vállalnak áldozatokat a többi emberért, ezzel szemben Boldog Batthyány-Strattmann László önként segített idegeneknek. Az életrajzkutatók mostanáig nem találtak olyan naplóbejegyzést, amiben magáról ír, minden mondata a családjáról és a betegeiről szól. Célja volt, hogy boldoggá tegyen másokat, egyik híres mondása is erről szól: Ha boldogok akartok lenni, tegyetek másokat boldoggá! Tehát büszke vagyok, hogy ez az ember a dédapám, és hogy egy művészeti alkotás által még többekhez eljuthat az ő szellemisége. Érdekesség, hogy a filmben megszólaló Szili Annamária egy személyes élményt is megosztott arról, hogyan segít neki ma a dédapám. Ugyanis a fiatal orvostanhallgató lány nemrég elnyerte az Dr. Batthyány László Orvoskör Egyesület pályázatát, és a filmben őszintén mesél arról, hogy milyen nehézségen lendítette át Boldog Batthyány-Strattmann László öröksége. 

– Szintén az örökség része a Körmendi várkastély, amit a film is bemutat. 

Keserédes pont a család történetében. Édesapám oda született, de a birtokot elvették a nemesektől – minthogy minden főnemesi családtól elvették a birtokot –, pedig ez nem csupán egy kastély volt, hanem az otthonuk. Szándékosan azzal a céllal tettük be a filmbe, hogy megmutassuk, milyen volt eredeti pompájában, és mégis milyen szerény körülmények között élt itt a film központi alakja. 

– Meg kell említeni, hogy a film egy jubileumot ünnepel, a Boldoggá avatás huszadik évfordulóját. 

Pontosan! Március 23-án lesz dédapám Boldoggá avatásának huszadik évfordulója, és ezt megelőzően március 19-én fogja hivatalosan elindítani a filmben is szereplő Székely János Szombathelyi megyéspüspök és Ägidius Zsifkovics kismartoni püspök dédanyám, gróf Maria Theresia Coreth Boldoggá avatását. Vagyis több tekintetben fontos állomást jelöl ez a film. Megható volt, amikor a bemutató alatt örömkönnyek és taps fogadta az alkotást. A következő hónapokban szeretnénk elvinni az ország legtöbb pontjára, mert ezt az értéket mindenkihez el akarjuk juttatni. 

Vermes Nikolett