Tiszatájonline | 2021. május 19.

Mostan színes torzókról álmodom

KECSŐ ENDRE NEWBORN CÍMŰ TÁRLATA A LAVOR COLLECTIVE ART SALONBAN
Meghitt légkör fogad a LAVOR Collective Art Salonba belépve. A polgári lakásból kialakított tágas kiállítótér kényelmes foteljeivel felidézi előttem a Karinthy, Kosztolányi és más neves írók által is látogatott társalgókat. A LAVOR Collective „szobái” azonban most nem emberi beszédtől hangosak, az előtérben és a tárlat két nagy termében is Kecső Endre nagyméretű vásznai függnek a falakon… – TAKÁTS FÁBIÁN ÍRÁSA

KECSŐ ENDRE NEWBORN CÍMŰ TÁRLATA A LAVOR COLLECTIVE ART SALONBAN

Meghitt légkör fogad a LAVOR Collective Art Salonba belépve. A polgári lakásból kialakított tágas kiállítótér kényelmes foteljeivel felidézi előttem a Karinthy, Kosztolányi és más neves írók által is látogatott társalgókat. A LAVOR Collective „szobái” azonban most nem emberi beszédtől hangosak, az előtérben és a tárlat két nagy termében is Kecső Endre nagyméretű vásznai függnek a falakon.

Kecső Endre tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Egyetemen végezte, mestere Károlyi Zsigmond volt. Fiatal kora ellenére már számos egyéni (Hősök, Proféta Galéria 2018,  Labirintus, Prágai Magyar Intézet 2016) és csoportos (Magyar Festészet napja, Szolnoki galéria 2019, Zim-Zum, Prága, Prágai Magyar Intézet 2012) kiállítást tudhat maga mögött. Egy pályázati lehetőség révén fővárosi székhelyét tavaly áthelyezte szülővárosába, Szolnokra, így lett a Szolnoki Művésztelep alkotója.

Kecső színpompás képeket készít, vásznain különös, álomszerű figurák töltik be a teret. Festményei témáját és kompozícióját meghatározza egyedi látásmódja, amivel a mítoszok mesés, álomszerű világát össze tudja kötni a jelennel, saját belső világával. Művészetének mibenléte is ebben rejlik, ő maga így fogalmazta meg: „ Álomszerű, az emlékezetből építkező festészetet csinálok, a vízió szó, a vízió elvű festészet az, ami talán a legjobban kifejezi a munkáimat. Az álom, a vízió az, ami foglalkoztat. Van egy erős vízióm, amit egy ideával párosítok, szimbolikát kiépítve mellé. Sokáig érdekelt a szimbolikus festészet, szimbolikus dolgokban gondolkodom”.[1]

A NEWBORN című tárlaton Kecső Endre ezúttal az antik mitológiai újraélesztésére tesz kísérletet. A mondák történetei kollektív tudatunkba épültek, meghatározzák emberi mivoltunkat, kultúránkat. Természetfeletti, mesés elemei álmainkban, fantáziánkban bukkannak fel, tanulságaik minden korban újragondolandók. Ahogyan Molnár Sarolta Szonja, a Lavor Collective Art Salon alapítója írja: Kecső Endre az ókori históriák szerelmese. „Az alkotó nem csak ihletett merít a történetekből, hanem újra is fogalmazza azokat a vizuális eszközök segítségével”[2] A kiállítás címe utalhat az antik hagyományok újjászületésére, és annak új, modern formában való tálalásra.

A kiállított olajképek visszatérő motívuma az ókori görögök egyik legnagyobb héroszának, Thészeusznak Ariadnétól kapott aranyfonala, amelynek segítségével jutott ki a Minotaurusz labirintusából. Thészeusz Kecső Endre három képén is feltűnik, a gyapjúfonal azonban nem vezeti ki az útvesztőből, talán saját meghasonlott világából. A Mad Theseus (2017) hősének teste ezúttal az aranyfonál által le van béklyózva.  Vörösen „izzó” alakja mintha tűzből próbálna menekülni, az erős kötelék azonban nem engedi, ahogyan a „Leláncolt Prométheusz” sem tudott szabadulni Zeusz büntetéseként rá szabott bilincseitől. A másik, két díszes keretbe foglalt szénrajzon, a Mad Theseus I és II. (2019) vásznán is ugyanazt a fájdalomtól üvöltő, eltorzult arcú, kétségbeesett Thészeuszt látjuk, akit a gyapjúfonal nem enged szorításából. A szimbólummá emelt „fonal” behálózza a tárlat több képét, változó színnel, hol részévé válva, hol befonva a testeket.

A mitológiai hős mellett az On marble I. (2020), On marble II. (2020) vagy a Lost (2020) című képeken olyan merev, szoborszerű alakokat, emberi torzókat látunk, amelyek színpompás testén ott tekereg a híres-neves gyapjúfonál. Ezeken Kecső Endre az antik szobortorzók anatómiai pontosságú mintáját követi, míg a tárlat többi képén egyedi látásmóddal tárja fel az emberi testet, egészen annak belsejéig.  Egyik ilyen jellegű munkája az Aged Body (2020), amelyen egy sötét figura vörösen sárgáló belső szerveit mutatja meg a nézőknek. A gyapjufonal itt már vékony csíkokban tekereg körbe-körbe belső „énünkben”.

Thészeusz gyapjúfonala ugyanakkor kulcsfontosságú eleme marad a képeknek, bár egyre inkább a kompozíció részévé, festői vonallá válik, ahogyan a testek is folttá, kevésbé szoborszerűvé. A behálózottság kívül és belül sokféle értelmet hordozhat. Hol kontúrként jelenik meg, hol testünk keringési rendszereként, fojtogatóan ránk tekeredhet,  de tekinthetjük az újjászületés életfonalának is.

A kiállítás képei jobbára  (egy-két kivételtől eltekintve) olajjal, Kecső Endre kedvenc, klasszikus technikájával készültek. A NEWBORN képeinek aprólékos kidolgozottsága a technika mesteri ismeretére vall.

Kecső izgalmas, színes anyaga a mai kor embere számára egy antik mítoszt  éleszt fel, és tágítja annak értelmezését, de ezzel ki is meríti annak vizuális lehetőségeit. Igaz, a mitológia kimeríthetetlen, és Kecső előtt még ott a pálya…

Takáts Fábián

Kecső Endre: NEWBORN   

Lavor Collective Art Salon, Budapest

A kiállítás meghosszabítva, május 30.-ig megtekinthető.

Kecső Endre Lost 2020 olaj, vásznon 120x120cm A LAVOR Collective jóvoltából.jpg Kecső Endre: Mad Thesesus I. 2019 szén, vásznon 150x130cm (A LAVOR Collective jóvoltából) Kecső Endre: Mad Theseus 2017 olaj, vásznon 140x100cm (A LAVOR Collective jóvoltából) Kecső Endre On Marble I. 2020 olaj, vásznon 120x120cm A LAVOR Collective jóvoltából.jpg Kecső Endre On Marble II. 2020 olaj, vásznon 120x120cm A LAVOR Collective jóvoltából.jpg Kecső Endre Aged Body 2020 olaj, vásznon 150x130cm A LAVOR Collective jóvoltából.jpg

 

JEGYZETEK

[1] Olvashatjuk Herbály Jánosnétól A Zim zum vol. 2 című kiállítás kapcsán: https://www.martfu.hu/?module=news&action=show&nid=197723

[2] Forrás: http://www.mke.hu/node/40649