„…csodatevő, királynő, varázsló, sámán!” – Gobbi Hilda-emlékkiállítás

2013. szeptember 10., 16.30 óra

Gobbi Hilda Kossuth-díjas színművész születésének 100. évfordulójáról Az ezerarcú színész című kiállítással emlékezik meg a szegedi Somogyi-könyvtár. A tárlat a könyvtár dokumentumainak segítségével Gobbi Hilda személyiségének sokszínűségét igyekszik megmutatni. A kiállított személyes tárgyak az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Bajor Gizi Színészmúzeum gyűjteményéből érkeznek Szegedre.

A kamaratárlat egyik különlegességeként néhány lap látható a művésznő születésnapi naplójából, amelyet színészkollégáitól kapott ajándékba. Major Tamás, Mensáros László, Huszti Péter, Almási Éva jókívánságai mellett Ruttkai Éva bejegyzése így kezdődik: „…Te drága, csodatevő, királynő, varázsló, sámán!” Darvas Iván így szólítja meg: „Egy nagy korszak utolsó nagy oszlopa, Te!”

Ugyancsak a színészmúzeum bocsátotta rendelkezésünkre azokat a színes jelmezterveket, amelyek a művésznő nagy szerepeihez készültek. Gertrud (Hamlet), Gertrudis (Bánk bán) Szent Johanna és Mirigy (Csongor és Tünde) kosztümrajzainak másolatait mutatjuk be.

A könyvtár anyagából Gobbi Hilda színészi pályafutásának legfontosabb szerepeit fotók, folyóiratok lapjai, hanglemezek, filmek idézik. A Szegedi Szabadtérin többször is játszotta a János vitéz gonosz mostoháját – az előadások fotói a helyismereti gyűjteményből valók.

A tárlatot szeptember 10-én, kedden 16.30 órakor Király Levente, a Nemzet Színésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész nyitja meg.

A kiállítás október 1-ig látható.

*

Gobbi Hilda (1913-1988) Kossuth-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész. Pályáját a Nemzeti Színházban kezdte, amihez haláláig szoros kapcsolat fűzte. Évekig játszott a József Attila- és a Katona József Színházban is. Magánélete és színészi pályafutása összefonódott a baloldali mozgalmakkal. Részt vett a munkásszínjátszásban, művészesteken szavalt, szerepet vállalt a közéletben. Mindig sokat tett színésztársaiért és a színházért; nevéhez fűződik például a Bajor Gizi Színészmúzeum vagy az Ódry Árpád Színészotthon létrejötte.

Végrendeletében megalapította az Aase-díjat. Halála után tiszteletére hozták létre a Gobbi Hilda-díjat, 2007-ben a Nemzeti Színház Stúdiószínpadát róla nevezték el.