Örökbefogadókat keres a bajba jutott Szegedi Vadaspark

Nehéz helyzetbe került a Szegedi Vadaspark. A koronavírus járvány okozta vészhelyzet, pontosabban az azzal kapcsolatos intézkedések miatt március 16. óta zárva tart az állatkert, így már bő 1 hónapja elesik fő bevételi forrásától, a jegybevételtől. A vadasparkot más intézményekkel ellentétben nem lehet inaktiválni, az állatokat ugyanúgy kell etetni, ellátni, gyógyítani most is. Az állatkertnek bárki segíthet azzal, ha örökbe fogadja egy-egy lakóját, legyen az törpe víziló, guyanai krokodilteju vagy a Madagaszkár rajzfilmből is ismert gyűrűsfarkú maki.

A Szegedi Vadaspark Magyarország legnagyobb területű állatkertje a maga 45 hektárjával. Több mint 200 faj található itt, ezek harmada olyan ritka, veszélyeztetett állat, amelyet nemzetközi fajmegmentési program keretében tartanak. A Szegedi Vadaspark természetvédelmi mentőközpont, itt fogadják be a legtöbb vadon sérült, elárvult, vagy éppen a határon elkobzott, jogtalanul tartott védett állatot. Ezek száma félezer is lehet évente.

– Az állatkert nehéz helyzetbe került azzal, hogy március 16. óta nem fogadhatja a látogatókat – mondta Verpik Róbert, a Szegedi Vadaspark igazgatója – Az intézmény bevételének több mint kétharmadát a jegyárak és a vállalkozási tevékenységek teszik ki. A tavasz nálunk egy kiemelt időszak, húsvétkor rendszeresen 15-20 ezer látogatónk van, ez most sajnos elmaradt. Bár Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata a támogatásáról biztosította az állatkertet a vészhelyzet alatt, hogy alapszinten tovább tudjon működni, a nonprofit cég a jelentős bevételkiesés miatt várja az állatbarátok segítségét is.

Az állatkertnek bárki segíthet adója 1 százalékának felajánlásával vagy egy állat örökbefogadásával. Utóbbi már régi hagyomány az állatkertek világában, amely természetesen nem jár tartási kötelezettséggel, hanem a kedvencek tartásának támogatását jelenti. Az érte kapott elismerő oklevél sokak számára kedves ajándék a segítség élménye mellett. Az örökbefogadás egy izgalmas ajándék is lehet. Számos esetben kapott az intézmény ezzel kapcsolatban fura kéréseket. Egy fiatalember például leánykéréssel kapcsolta össze, a hölgy pedig igent is mondott a fókák jelenlétében.

A támogatás minimális összege egyforma (magánszemélyeknél évi 7 ezer, cégeknél évi 50 ezer forint), legyen szó csupasz turkálóról vagy elefántról. A támogatások egy kalapba kerülnek, abból azon állatok is részesülnek, amelyek kevésbé népszerűek. Egy állatot többen is örökbe fogadhatnak. Zuri, a törpe víziló 2020-ban ez idáig a legnépszerűbb az örökbe fogadók körében. Nem csoda, hiszen az idei év nagy szenzációja, hogy ismét született kis víziló a Vadasparkban. A 2019-es évben a legtöbben pápaszemes pingvineket fogadtak örökbe. A Madagaszkár rajzfilm hatására a gyűrűsfarkú makik is nagyon népszerűek. Bár állatkertekben gyakorinak számítanak, vadon az egyik legveszélyeztetettebb főemlős, pár ezer egyede él már csak vadon. A csupaszpofájú tamarint kevesebben fogadták örökbe, pedig egy természetvédelmi szempontból jelentős faj, és a Vadasparkban jó eredményeket ért el a tenyésztésében.

Vannak állatok, amelyeket még nem fogadtak örökbe. Pedig sok érdekes van közöttük is, mint például a guyanai krokodilteju, melynek takarmányozása nem kis kihívást jelent. Ugyanis ők főleg puhatestűekkel, kagylókkal és csigákkal táplálkoznak. Impozáns megjelenésük, érdekes viselkedésük és a kihívásnak tekinthető tartásuk miatt kuriózumnak számítanak az állatkertek és a terraristák körében egyaránt. Talán valakinek egyszer ők is megtetszenek.

Bővebb információ: www.zooszeged.hu